Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyonu Düşürmek için İnsanları Yok Yere Fakirleştiriyorlar!

Küresel sıkılaşma dalgası yayılırken enflasyonu düşürmek için izlenen politikalar eleştirildi. Enflasyonun gerçek çaresi nedir?
Enflasyonu Düşürmek için İnsanları Yok Yere Fakirleştiriyorlar!
HABER GİRİŞ

Enflasyonist baskılar dünya çapında yayılmaya devam ederken küresel merkez bankaları oranları dizginlemek için sert faiz artırımları yapıyor. FED geçen hafta üçüncü kez 75 baz puanlık artırım yaparken İsviçre’den gelen hamle Avrupa’da negatif oranlar dönemini sonlandırdı.

Küresel ekonomi için görünüm giderek kararırken Forbes Medya Yönetim Kurulu Başkanı Steve Forbes’tan enflasyon için çözüm önerisi geldi.

Forbes, merkez bankaları ve hükümetlerin enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını yükseltmeye odaklanırken, istikrarlı para birimlerini korumanın önemini gözden kaçırdıklarını söyledi. Forbes, şu ifadeleri kullandı:

“Gerçek tedavi, para birimini istikrara kavuşturmaktır. Enflasyonu yenmek için insanları fakirleştirmeniz gerekmiyor.”

Ünlü ismin açıklamaları, sterlinin İngiltere’de açıklanan yeni paketle dibe vurması ve diğer para birimlerindeki sert hareketlilik üzerine geldi. Dolar endeksinin 114’ü de aşarak rekor tazelemesi tüm majörleri olumsuz etkilerken Türk lirası gibi gelişen para birimleri de rekor düşük seviyelere geriledi.

GCM Yatırım Banner

Bugün Singapur’daki bir konferansta konuşan Forbes, enflasyon ve faiz artırımı konusunda yanlış düşünce olduğunu savundu. Pek çok ekonomist ve politika yapıcının standart bir dogmaya ya da enflasyonu faiz oranlarını artırarak hedef alma zihniyetine bağlı kaldığını, bunun ötesine geçilemediğini aktardı.

Paul Volcker ve Ronald Reagan Örneği

Forbes’a göre enflasyonu düşürmek için faiz artırımı yerine para birimlerini desteklemek için adımlar atılabilir. Düşüncesini, 1980’lerdeki bir örnekten bahsederek destekledi. Bu yıl birçok kez gündeme gelen Fed Başkanı Paul Volcker’ın politikalarına gönderme yaptı.

Volcker, enflasyonu yüzde 20’den fazla dramatik bir faiz artışıyla enflasyonu dizginlerken ABD Başkanı Ronald Reagan ekonomiyi istikrara kavuşturdu ve vergileri azaltıp deregülasyon uygulayarak üretimi artırdı. Reagan yönetimi ayrıca dolar satmak ve diğer para birimlerini satın almak için küresel çabaları koordine etti.

Enflasyonla mücadelenin tek yolunun resesyon olduğu fikrine itiraz eden Forbes, şöyle konuştu:

“Bugün maalesef sadece Biden yönetimi arz yönlü sorunlarla başa çıkmak için engeller koymakla kalmıyor ama aynı zamanda Federal Rezerv ve diğer merkez bankaları da enflasyonu düşürmek için ekonomiyi baskı altına almanız gerektiğini düşünüyor.”

Enflasyonla mücadelenin yapay olarak faiz oranlarını yükselterek verildiğini ekleyerek, “gerçek tedavi, para birimini istikrara kavuşturmaktır” dedi.

Altın 4 Bin Yıldan Fazla Süredir keşfedilen Her Şeyden Daha İyi!

Forbes, para birimlerini dengelemek için altın kullanılmasını önerdi. Doların sabit bir değeri olması için ABD dolarını altına bağlamayı örnek verdi.

“Altın, gerçek değerini dünyadaki her şeyden daha iyi tutar. Altın, istikrarlı bir değer olarak mükemmel değildir, ancak 4.000 yıldan fazla bir süredir keşfettiğimiz her şeyden daha iyidir.”

Bu noktada, 1940’larda ABD dolarının altına ve diğer para birimlerinin dolara sabitlendiği Bretton Woods altın standardının getirilmesinden sonra ekonomik büyüme oranlarının çok daha yüksek olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.