Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Resesyondan Kurtulması için Mucizeye İhtiyacı Var

Federal Rezerv eski ekonomistlerinden Stephen Roach, ABD ekonomisine dair beklentilerini paylaşarak, en kötüsünün gelmediğini söyledi.
ABD’nin Resesyondan Kurtulması için Mucizeye İhtiyacı Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna savaşının yarattığı dolaylı etkiler ve öncesinde yaşanan pandeminin getirdiği olumsuzluklar, küresel ekonomiyi olumsuz etkiledi. Birçok ülke ekonomisinde büyüme hız keserken, en çok konuşulan elbette ki dünyanın en büyüğünü temsil eden ABD oldu. Amerika ekonomisi iki çeyrek üst üste daralarak teknik resesyona girdi.

Geçen hafta iyimser bir revizyon yapılsa da genel olarak kaygı verici tablo değişmedi. ABD’nin gayri safi yurt içi hasılası için yapılan ikinci tahmin yüzde 0,9 daralmadan, yüzde 0,6 daralmaya revize edildi.

Morgan Stanley Asia’nın eski Başkanı Stephen Roach, ABD’nin resesyondan kaçınmak için bir mucizeye ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda eski FED ekonomisti de olan isim, FED Başkanı Jerome Powell’ın sıkılaştırma konusunda Paul Volcker yaklaşımını benimsemekten başka seçeneği olmadığını belirtti.

Volcker’ın enflasyonu düşürmek için ABD ekonomisine bir dayatma gösterdiği ve işsizlik oranını yüzde 10’un üzerine çıkarmak zorunda kaldığını hatırlattı.

FED’in sert faiz artışına rağmen işsizliğin yüzde 3,5 ile 1969 yılından bu yana en düşük seviyelerde olduğunu söyleyen Roach, Cuma günü açıklanacak verilerin yükselişin başladığını göstereceğini düşünüyor.

GCM Yatırım Banner

İşsizliğin yüzde 5-6’lara çıkmasını, ekonomide ise yüzde 1,5 – 2 arasında bir daralma olmasını beklediğini belirterek, ABD ekonomisi için en kötüsünün daha gelmediğine dikkat çekti.

Paul Volcker Kimdir?

Paul Volcker Kimdir?Paul Volcker, 1979 yılından 1987’ye kadar FED başkanlığı görevini yapmış ve ABD ekonomisinin tarihini değiştirmişti. Yüksek enflasyonu düşürmek için yaptığı faiz artışları nedeniyle; işsizlik arttı, imalat, tarım ve inşaat sektörlerinde daralma yaşandı. 80’li yılların başında yaşanan durgunluk, Büyük Buhran sonrası en kötü ekonomik gerileme olarak ABD tarihine geçti.

Aldığı kararların getirdiği sonuçlar Amerikan halkının hükümete karşı protesto düzenlemesine yol açmıştı. Volcker, döneme geldiği zamanda çift haneye ulaşan enflasyonu düşürmek için federal fon faiz oranını yüzde 21,5’e kadar yükseltmişti.

Şu anda Powell’ın da benzer bir politika izlediğini belirten ekonomistler, sonuçların aynı olmasından endişe duyuyor. Richmond FED Başkanı Thomas Barkin, Mayıs ayında yaptığı açıklamada Volcker tarzı bir resesyona gerek olmadığını söylemişti.

Powell, geçen Cuma günü Jackson Hole sempozyumunda yaptığı konuşmada, enflasyonu düşürene kadar faizleri artırmaya devam edeceklerini söyledi.

Konuşmasında enflasyonu düşürmek için atılacak adımların ekonomiyi yavaşlatacağını ve bunu çok acı bir şekilde yaşayacaklarını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.