Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Barkin’e Göre Volcker Tarzı Bir Resesyona Gerek Yok

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, ABD Merkez Bankası'nın önce oranları nötr seviyeye ulaştırması gerektiğini söyledi. Faiz politikasına ilişkin yorumların detayları haberde;
FED/Barkin’e Göre Volcker Tarzı Bir Resesyona Gerek Yok
HABER GİRİŞ

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, ABD Merkez Bankası’nın (FED) önce oranları nötre çekeceğini (yaklaşık %2-3 civarında) ve ardından ekonomiyi frenlemek için daha da yükselmesi gerekip gerekmediğini belirleyeceğini söyledi.

Kuzey Doğu’daki yerel bir ticaret odasına hazırlanan açıklamalarında Barkin, “Nötr faiz aralığına girdiğimizde, enflasyonun ekonomiyi frenlememizi gerektirecek düzeyde kalıp kalmadığını belirleyebiliriz” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Aynı zamanda FED’in enflasyonu düşürmeye çalışırken 1980’ler tarzı bir durgunluğa yol açmaktan kaçınabileceğini ekledi.

Yani Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için Volcker tarzı bir resesyon tasarlamasına gerek olmadığını söyledi. Burada Barkin, Fed Başkanı Paul Volcker’ın politikalarından kaynaklanan 1981-1982 resesyonuna atıfta bulundu. Söz konusu gerileme Büyük Buhran sonrası en kötü ekonomik gerileme olmuştu.

Şahin yorumlarıyla tanınan St. Louis FED Başkanı James Bullard da yaptığı bir açıklamada Volcker politikasını değerlendirmişti.

Öte yandan Barkin’in yorumları FED’in enflasyonla mücadelesine ilişkin endişelerle birlikte artan stagflasyon riski ortasında geldi. FED’in ABD ekonomisinde büyük bir mali kriz yaratacağı konuşulmaya devam ederken ABD Merkez Bankası sıkılaşma politikası merakla izleniyor. Bu noktada yarın açıklanacak ABD enflasyon verileri küresel piyasaların beklediği kritik veri olarak öne çıkıyor.

GCM Yatırım Banner

Merkez bankası geçen hafta gösterge faiz oranını yarım puan artırdı ve son aylarda, 40 yılın en yüksek seviyesinde kalan enflasyonu dizginlemek için sıkılaştırma politikasında daha agresif hale geldi.

Barkin, konuşmasında Fed Başkanı Jerome Powell’ın Haziran ve Temmuz aylarında önümüzdeki iki politika toplantısı için 50 baz puanlık zamların masada olduğu yönündeki son yorumlarına dikkat çekerek; “Yapmamız gerekeni yapacağız” dedi.

Bazılarına göre enflasyonun zirveye çıktığına dair bazı işaretler varken onlardan biri ABD’li bankacılık devi Goldman oldu. Goldman Sachs’a göre enflasyon zirve yaptı ve bundan sonra düşeceği öngörüldü.

Yarın açıklanacak veri beklentilerle uyumlu şekilde enflasyonun Nisan’da Mart’taki yüzde 8,5’ten gerilediğini gösterirse bu, ekonomiyi dengelemek için faiz artırımlarıyla daha agresif olmaktan kaçınmaya çalışan Fed tarafından memnuniyetle karşılanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın