Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’e Paralel Hareket Eden Hong Kong’dan Aynı Oranda Faiz Artışı

Hong Kong Para Otoritesi, ABD federal fon oranı hedef aralığında 75 baz puanlık yukarı yönlü ayarlamanın ardından aldığı kararı açıkladı.
FED’e Paralel Hareket Eden Hong Kong’dan Aynı Oranda Faiz Artışı
HABER GİRİŞ

Hong Kong, 22 Eylül tarihli faiz kararını açıkladı. Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) gösterge faiz oranını 75 baz puan artırarak yüzde 3,50’ye yükseltti. Karar, ABD Merkez Bankası’nın dün 75 baz puan faiz artışı yapmasının ardından geldi.

Hong Kong, ABD dolarına bağlı döviz kur rejimi nedeniyle Temmuz ayında da FED ile aynı oranda faiz artışına gitmişti.

28 Temmuz toplantısında faiz oranını 75 baz puan artırarak yüzde 2,75’e yükselten Hong Kong, Eylül’de FED’e eşlik etmeye devam etti.

Açıklamada gecelik ve bir aylık HIBOR’ların beş günlük hareketli ortalamasının yüzde 1,82 olduğu, bu nedenle taban oranın önceden ayarlanmış formüle göre yüzde 3,50’ye ayarlandığı belirtildi.

FED Piyasa Beklentisini Karşıladı

Küresel piyasalar günlerdir FED faiz kararını bekliyordu. 100 baz puanlık bir artış dillendirilmeye başlansa da beklentilerin çoğu 75 baz puandı.

GCM Yatırım Banner

Nitekim FED tahminleri doğru çıkararak federal fon oranını 75 baz puan artırdı ve yüzde 2,50’den yüzde 3,25’e çekti.

FED Başkanı Jerome Powell, karar sonrası yaptığı açıklamada, fiyat istikrarını sağlamanın kendi sorumlulukları olduğunu söyledi. Ana hedeflerinin enflasyonu yüzde 2 oranına getirmek olduğunu belirtti.

Faiz artırımına devam etmenin gerekli olacağını ifade eden Powell, bunun hızının ise açıklanacak verilere bağlı olduğunu bir kez daha yineledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.