Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilisi Enflasyonu Değerlendirdi: İkna Olmadım

ABD, 14 Kasım’da enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon yıllık bazda yüzde 3,2 olarak açıklandı. Thomas Barkin rakamlar için ikna olmadığını açıkladı. İşte detaylar;
FED Yetkilisi Enflasyonu Değerlendirdi: İkna Olmadım
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) açıklanan enflasyon verilerinin ardından yetkililer değerlendirmelerini paylaşmaya devam ediyor. Richmond FED Başkanı Thomas Barkin, Ekim’de yıllık bazda yüzde 3,2 olarak açıklanan enflasyon rakamları için “ikna olmadım” dedi.

Güney Carolina’da katıldığı bir etkinlikte konuşan Barkin, enflasyonda görülen yavaşlamaya rağmen tam anlamıyla hedefe dönüş patikasına girmediğini söyledi. Enflasyondaki yavaşlamanın büyük oranda pandemi döneminde yükselen talep ve arz şokları nedeniyle yaşanan sıçramanın sona ermesinden kaynaklandığını kaydetti.

Barkin, özellikle barınma ve hizmet enflasyonunun yüksek kalmaya devam ettiğini vurguladı ve FED’in doğru yolda ilerlediğini dile getirdi.  FED’in son toplantıda faiz değiştirmeme kararına destek verdiğini, faizlerin kısıtlayıcı seviyede olduğunu ve finansal koşulların sıkılaştığını paylaştı.

FED, faiz kararı için 12-13 Aralık tarihlerinde toplanacak. Bugün açıklanan enflasyon rakamı sonrasında piyasalar FED’in faiz artırımı yapacağını düşünmüyor. Son toplantıda politika faizi beklentiler doğrultusunda yüzde 5,50 seviyesinde sabit bırakılmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.