Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed Yetkilisi En Büyük Endişesini Açıkladı

Merakla beklenen Jackson Hole toplantısına az bir süre kalmışken yetkililerden Fed'in para politikasına dair alacağı kararlarla ilgili yorumlar gelmeye devam ediyor.
Fed Yetkilisi En Büyük Endişesini Açıkladı
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın, Jackson Hole toplantısında para politikasına dair açıklamaları dört gözle bekleniyor. Bunun öncesinde Fed’in atacağı adımlarla ilgili bazı yetkililerinden yorumlar gelmeye başladı. Konuyla ilgili en son açıklama Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’den geldi.

Kashkari, en büyük endişesinin merkez bankasının fiyat baskılarının kapsamını yanlış değerlendirip enflasyonu kontrol altına almak için agresif oranlarda faiz artışı yapması olduğunu belirtti. Fed’in yüzde 2,25-2,5 oranında olan politika faizi 2023 yıl sonuna kadar iki tam puan daha yükselteceğini tahmin etti.

Yetkili, “Piyasalar hatalıysa veya yanılgı içindeysek aynı zamanda enflasyon tahminlerden daha çok yüksek bir seviyede saklıysa, enflasyonu düşürebilmek için para politikasında daha agrasif bir yol izlenmesi gerekebilir.” ifadelerinde bulundu. Para politikasını sıkılaştırmanın gerekli olduğuna değindi.

Enflasyon Yüzde 2 Seviyesinde Olursa Merkez Bankası Gevşeyebilir

Kashkari, enflasyon yüzde 4 oranında olsaydı Fed’in faiz artırımlarında yavaşlamayı göze alabileceğini aktardı. Fakat enflasyon bu kadar yüksekken yüzde 2 seviyesine gerilemeye dair ikna edici kanıtlar görülürse merkez bankasının gevşeyebileceğini söyledi.

Fed’in altta yatan enflasyon dinamiklerini yanlış okursa bunu anlamanın zaman alacağını ve şu anki tahmininden daha fazla şahin olmak zorunda kalınacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Yetkililerden Jackson Hole Toplantısı Öncesi Faiz Artışına Yönelik Yorumlar Geldi

ABD Merkez Bankası’nın yakın bir zamanda Temmuz ayı toplantısına dair tutanakları açıklamasının ardından Fed yetkilisinden değerlendirme geldi.

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly Eylül ayında faiz oranlarının 50 baz veya 75 baz artırılabileceğini söyledi.

Fed’in enflasyonu yüzde 2 seviyesine çekmekte kararlı olduğunu belirtti. Bankanın aşırı kısıtlayıcı politikaya geçmemesi gerektiğini paylaştı.

Medley Global Advisors’ta küresel makro strateji genel müdürü Ben Emons ise Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımını masada tutacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.