Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Temmuz Tutanakları Açıklandı: Faiz Artırımları Verilere Bağlı

FED'in Temmuz ayı toplantısına dair tutanaklar açıklandı. Katılımcılar gelecek faiz artışlarının enflasyon ve ekonominin davranışlarına göre şekilleneceğini belirtti. Detaylar haberde;
FED Temmuz Tutanakları Açıklandı: Faiz Artırımları Verilere Bağlı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED), 26-27 Temmuz tarihli Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanaklarını paylaştı.

Tutanaklara göre katılımcıların tümü 75 baz puan faiz artırımının uygun olduğu görüşünde birleşti.

Gelecekteki faiz artış oranına ilişkin net bir açıklama gelmedi. Bunun yerine enflasyonun seyrinin ekonomide alınacak kararı yönlendireceği ifade edildi.

Dolayısıyla Fed’in 20-21 Eylül toplantısında faiz artışının 50 ya da 75 baz puan olup olmayacağına dair açık bir görünüm ortaya koyulmadı.

Faiz Artırımları Devam Edecek! Bir Zaman Sonra Düşecek!

Fed yetkilileri önümüzdeki dönemdeki faiz artırımlarının gelecek verilere bağlı olduğunu kabul ettiler. Buna bağlı olarak bir noktada artırım hızının yavaşlamasının uygun olacağını belirttiler.

GCM Yatırım Banner

Katılımcıların bazıları politika faizinin enflasyonu kontrol etmek amacıyla yeterli şekilde sınırlayıcı seviyeye ulaşması ve bir süre için bu seviyede kalması gerektiğini ifade ettiler.

Enflasyon Baskılarının Hafiflemesi Zaman Alacak

Enflasyon baskılarının geçiştirildiği konusunda çok az kanıt bulunduğu üzerinde anlaşan katılımcılar bu durumun çözülmesinin biraz zaman istediğinin altını çizdiler. Enflasyon önemli ölçüde düşüş gösterene dek faiz artırımına devam edileceği vurgulandı.

Ayrıca son enflasyon beklentileri verilerinin, yüzde 2’ye doğru ayarlanmış uzun dönem beklentileriyle uyumlu olduğunun görüldüğü belirtildi.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Rapora göre enflasyon Temmuz ayında yüzde 8,5 oranına gerilemişti.

Fed, Faizi 75 Baz Puan Artırmıştı

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay yapılan toplantıda, beklentilerle paralel olarak gösterge faiz oranında 75 baz puanlık artış gerçekleşmiş ve federal fon oranı 2,50 seviyesine çekilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.