Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed’den Daly, Eylül’deki Olası Faiz Artırımlarını Paylaştı

Geçtiğimiz gün yayımlanan Fed tutanaklarının ardından, yöneticilerden Eylül’deki faiz kararına dair değerlendirmeler geliyor. Detaylar haberde…
Fed’den Daly, Eylül’deki Olası Faiz Artırımlarını Paylaştı
HABER GİRİŞ

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly, Eylül ayında düzenlenecek olan toplantıda, faiz oranlarının 50 baz puan veya 75 baz puan artırılabileceğini söyledi.

Daly bir sonraki toplantıda, kısa vadeli borçlanma maliyetlerini 2022 sonundaki yüzde 3 seviyesinin biraz üzerine çıkarmanın mantıklı bir hareket olacağını ifade etti.

Yönetici faiz oranlarının büyümenin yavaşlaması sonrası bir süre yüksek tutulması gerektiğini düşünüyor ve hemen bir indirime karşı çıkıyor.

Fed yılın başından bu yana faiz oranlarında 225 baz puanlık artış gerçekleştirdi. ABD’de enflasyonun 41 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrası, şahin politikalar güdülüyor. Haziran ve Temmuz’da üst üste yapılan 75 baz puanlık faiz artırımları, 1992’den bu yana en agresif adımlar olarak kayıtlara geçti.

Daly’den Aşırı Sıkılaşma Uyarısı

Fed’in enflasyonu yüzde 2 hedefine çekmeye kararlı olduğunu vurgulayan Daly, merkez bankasının aşırı kısıtlayıcı politikaya geçerek gereksiz bir hata yapmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Daly’nin açıklamaları, geçtiğimiz gün yayımlanan Fed Temmuz toplantısı tutanaklarının ardından geldi. Tutanaklarda merkez bankası yetkililerinin, aşırı sıkılaşmadan endişe duydukları dikkat çekti.

Daly geçtiğimiz haftalardaki bir konuşmasında da, enflasyonu kontrol etmek adına yapacak çok iş olduğunu belirterek, mevcut politikaların devam edeceği sinyalini vermişti.

Pek çok yetkili, Fed’in fiyat istikrarını yeniden sağlamak için politika yönünü gereğinden fazla sıkılaştırmaya son verebileceği riskine değindi. Enflasyonda düşüşün istenen seviyeye gelene kadar, faiz artırımlarına devam edeceği vurgusu yapıldı.

Merkez bankasının uyguladığı agresif faiz artırımları, ekonomilerin büyümesini engelleyen bir faktör olarak biliniyor. Bununla beraber hisse senetleri gibi risk ürünlerinde büyük değer kayıpları yaşanabiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.