Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilileri Düşen Enflasyona Rağmen Faizde Devam Sinyali Verdi

Enflasyona dair gelen son veriler düşüşün sürdüğünü gösterirken, FED yetkililerinden gelen son açıklamalar faiz artırımının devam edeceğine işaret ediyor.
FED Yetkilileri Düşen Enflasyona Rağmen Faizde Devam Sinyali Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’den gelen son enflasyon rakamları, fiyat artış hızındaki düşüş eğilimini doğrulasa da, Federal Rezerv yetkilileri, faiz artırımlarından geri adım atmayacak gibi görünüyor. Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari ve Richmond FED Başkanı Thomas Barkin, 26 Temmuz’da yapılacak faiz toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu.

Barkin, ABD tüketici fiyatlarındaki artışın Haziran ayında yavaşlasa bile hala çok hızlı olduğunu belirterek, merkez bankasının enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirme taahhüdünü yineledi. FED yetkilisi, enflasyonun çok yüksek olduğunu belirterek, “Çok erken geri adım atarsanız, enflasyon güçlü bir şekilde geri gelir ve bu da FED’in daha fazlasını yapmasını gerektirir.” diye konuştu.

Kashkari: FED Seçim Yapmak Zorunda Kalabilir

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari ise ABD mali düzenleyicilerinin, Federal Rezerv’in yerleşik enflasyonla mücadele etmek için bunları gerçekleştirmesi gerektiğinde, bankaların daha fazla faiz artırımına dayanabilmelerini sağlamak için adımlar atması gerektiğini söyledi.

Kashkari, enflasyonun kalıcı olması ve FED’in faiz oranlarını daha fazla artırması gerekirse, bazı bankalar üzerindeki baskıların yeniden ortaya çıkabileceğini ve merkez bankasını enflasyonu yenmekle finansal istikrarı desteklemek arasında zor bir seçim yapmaya zorlayabileceğini belirtti.

Merkez bankalarının enflasyonu hedefe geri getirme ve koruma mücadelesinin başarılı olması gerektiğini belirten Kashkari, politika faizlerinin daha da artması gerekebileceğini vurguladı. Denetçilerin bankaların hazırlıklı olmasını sağlamalarının bir yolunun, risk altındaki bankaları belirlemek ve bireysel sermaye açıklarını ölçmek için yeni yüksek enflasyon stres testleri yapmak olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Kashkari yüzde 4,8 olarak açıklanan çekirdek enflasyon verisinin, FED’in yüzde 2 hedefinin çok üzerinde olduğun belirterek, bunun kalıcı olması hailnde, politika faiz oranlarının yükselebileceğini söyledi. Bunun banka varlıklarının değerine zarar verebileceği, stagflasyona veya durgunluğa yol açabileceği uyarısında bulundu.

Geçen ay FED politika yapıcıları, yüksek faiz oranlarının banka kredilerini, ekonomik büyümeyi ve fiyatları nasıl etkilediğini değerlendirmek için kendilerine zaman tanımak amacıyla politika faizini 5.00-5.25’te sabit bırakma kararı almıştı.

FED’in bu ay yapacağı toplantısında 25 baz puanlık faiz artırım kararı alması bekleniyor. Bu karara ek olarak yıl içinde bir faiz artırımı daha yapılacağı tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın