Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden Enflasyonu Değerlendirdi: Veriler Cesaret Verici

ABD Başkanı Joe Biden, son açıklanan enflasyon verilerini değerlendirdi ve ekonominin güçlü kalmaya devam ettiğini söyledi.
Biden Enflasyonu Değerlendirdi: Veriler Cesaret Verici
HABER GİRİŞ

ABD Başkanı Joe Biden, küresel piyasalar tarafından bu haftanın en çok beklenen verisi enflasyon rakamlarına dair değerlendirmesini paylaştı. Biden işlerin iyiye gittiğini ve enflasyonun düşmeye devam ettiğini söyledi.

Ekonominin güçlü kaldığını ve son verilerin cesaret verici olduğunu belirten Biden, yıllık enflasyonun 12 ayın en düşük seviyesine gerilediğini ifade etti.

Bu ilerlemeyi, işsizlik rekor seviyelere yakınken ve çalışma çağındaki Amerikalıların 20 yıl öncesine göre daha yüksek bir oranda iken kaydettiklerini belirten Biden, “Ortalama bir Amerikalı işçi için gerçek ücretler artık pandemi öncesine göre daha yüksek ve en büyük kazancı daha düşük ücretli işçiler görüyor.” açıklamasında bulundu.

Aileler için maliyetleri düşürürken istihdam yaratma konusundaki ilerlemenin tesadüf olmadığını vurgulayan Bidden, her gün aileler için daha düşük maliyetler için mücadele etmeye devam edeceğini söyledi.

ABD’de bugün açıklanan Haziran ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 3 olarak gerçekleşti. Beklenti enflasyonun yüzde 3.1 seviyesinde geleceği yönündeydi ve son rakam düşüş eğiliminin devam ettiğini ortaya koydu.

GCM Yatırım Banner

Enflasyondaki düşüş trendi, Federa Rezerv’in faiz politikasında daha agresif hareket etmeyeceğine dair beklentileri artırıyor. FED geçen ay gerçekleştirdiği toplantıda faiz oranlarında bir değişiklik yapmamış ve yüzde 5-5.25 seviyesinde sabit bırakmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın