Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Williams: Enflasyon Yüksek ve Düşürmek için Harekete Geçeceğiz

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams enflasyonla ilgili son duruma dair görüşlerin paylaştı. Williams, FED'in harekete geçeceği sinyalini verdi.
FED/Williams: Enflasyon Yüksek ve Düşürmek için Harekete Geçeceğiz
HABER GİRİŞ

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams, enflasyonun hala sorunlu seviyelerde olduğunu ve ABD merkez bankasının fiyatları düşürmek için harekete geçeceğini söyledi. Bankacılık sektöründe son dönemde yaşanan stresin büyük olasılıkla artacağına vurgu yaptı.

Williams açıklamasında, “Enflasyon hala çok yüksek ve fiyat istikrarını sağlamak için para politikası araçlarımızı kullanacağız” diye konuştu. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin başkan yardımcısı olarak da görev yapan Williams, para politikası için sırada ne olacağına ilişkin kişisel görüşü hakkında yorum yapmadı.

Son zamanlarda yayınlanan merkez bankası tahminlerinin daha fazla para politikası sıkılaştırması olasılığını işaret ettiğini kaydetti.

FED kısa vadeli faiz hedefini geçen yıl çok agresif bir şekilde yükseltti ve Mart ayı sonundaki toplantısında faiz hedefini 25 baz puan artırarak yüzde 4,75 ile yüzde 5 arasına çıkardı. Mayıs ayı başındaki toplantıda bu oranın 25 baz puan daha artırılması ve yılın geri kalanında sabit tutulması bekleniyor.

Williams: Bankacılık Endişesi Yatışıyor

Williams yaptığı konuşmada, geçen ay başlayan ve bankalara kapsamlı acil durum kredileri vermesiyle sonuçlanan bankacılık sektörü stresinin yatışıyor gibi göründüğünü söyledi.

GCM Yatırım Banner

FED yetkilisi, bankacılık sektöründeki koşulların istikrara kavuştuğunu ve sistemin dirençli olduğunu belirterek, sorunların krediyi daha pahalı hale getireceğini ve bunun da büyümeyi baskılayacağını sözlerine ekledi.

Merkez bankası konuşmasında enflasyonun yüksek olmasına rağmen soğumaya başladığını kaydeden Williams, Şubat kişisel tüketim harcamaları endeksi ile ölçülen mevcut yüzde 5’lik artışa karşı, enflasyonun bu yıl yüzde 3,25’e gerilediğini ve önümüzdeki iki yıl içinde yüzde 2 hedefine ulaşacağını tahmin etti.

Williams ayrıca iş gücü piyasasında soğuma görüldüğünü belirerek, şu anda yüzde 3,5 gibi çok düşük bir seviyede olan işsizlik oranının önümüzdeki yıl yüzde 4 ile yüzde 4,5 arasına çıkacağını söyledi. Williams ayrıca büyümenin bu yıl yavaşladığını ve gelecek yıl toparlanacağını düşünüyor.

FED yetkilisi geçen hafta açıklanan Mart ayı toplantı tutanaklarının aksine, bir resesyon beklemediğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.