Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fed Üyesi: Enflasyonu Düşürmek için Faiz Yükseltilmeli

Merakla beklenen Jackson Hole toplantısı öncesinde Fed yetkililerinden değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. En son yorum Esther George'dan geldi.
Fed Üyesi: Enflasyonu Düşürmek için Faiz Yükseltilmeli
Son Güncelleme: 
Yorum

Kansas City Fed Başkanı Esther George, Jackson Hole toplantısı öncesinde Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararlarına dair değerlendirmede bulundu. Fed’in henüz faiz oranlarını ekonomide baskı oluşturacak seviyeye çıkartmadığını söyledi. Ayrıca faizin yüzde 4’ün üzerine çıkabileceğini vurguladı.

Başkan George, talebi yavaşlatmak ve enflasyonu hedefe geri getirmek için faiz oranlarının yükselmesi gerektiğini ifade etti. Piyasada gelecek yıl faiz oranlarının düşmeye başlayacağı ile ilgili yorumlara karşı çıktı.

Enflasyonun yüksek seviyede yer aldığını ve hala yapılacak çok işin olduğunu vurguladı. Fed üyesi “Talebin soğumasına ilişkin işaretlerin var ancak bu enflasyon verilerinde tam anlamıyla görülmüyor” ifadesinde bulundu.

ABD’de enflasyon Temmuz ayında yüzde 8,5 oranına gerilemişti. Piyasanın beklentileri yüzde 8,7 seviyesindeydi.

Fed’in Faiz Artırımıyla İlgili İşaretler Yetkililerden Geldi

Yetkilinin bu açıklamalarının öncesinde bir başka Fed üyesinden açıklama geldi. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari en büyük endişesinin merkez bankasının fiyat baskılarının kapsamını yanlış değerlendirip enflasyonu kontrol altına almak için agresif oranlarda faiz artışı yapması olduğunu belirtti.

Fed’in yüzde 2,25-2,5 oranında olan politika faizini 2023 yıl sonuna kadar iki tam puan daha yükselteceğini tahmin etti.

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly ise geçen haftalarda Eylül ayında faiz oranlarının 50 baz puan veya 75 baz puan artırılabileceğini açıkladı. Fed’in enflasyonu yüzde 2 hedefine çekmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu