Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed Üyesi Bullard: Faiz Artışlarında Erken Davranılmalı

Fed Başkanı Powell’ın dört gözle beklenen açıklamalarının öncesinde yetkili Bullard'dan değerlendirme geldi. Faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini vurguladı.
Fed Üyesi Bullard: Faiz Artışlarında Erken Davranılmalı
HABER GİRİŞ

Amerika Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın, Jackson Hole toplantısında konuşması merakla beklenirken Fed yetkililerinden değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. En son açıklama St. Louis Fed Başkanı James Bullard’dan geldi.

Jackson Hole Ekonomik Sempozyumu’nda CNBC’ye konuşan Bullard, politika faizinin yıl sonuna kadar yüzde 4 oranına çıkması gerektiğini vurguladı.

Faiz Artışlarında Erken Davranılmalı

Fed yetkilisi, önden yüklemeli faiz artışlarını desteklediğini belirtti. Faiz artışlarında erken davranılması gerektiğini söyledi. Şu an çok güçlü bir işgücü piyasasının olduğuna değindi. Fonlama maliyetinde doğru yöne gitmek için iyi bir zaman olduğunun altını çizdi.

Bullard, daha önce de önden yüklemeli faiz artışlarını savunmuştu. Enflasyonu kontrol altına almak için agresif davranılması gerektiğini belirtmişti.

CNBC’ye konuşması sırasında enflasyonla ciddi bir şekilde mücadele ettiklerini ve düşük seviyelere çekmek istediklerini ifade etti. Fed’in yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Fed üyesi Bullard, geçtiğimiz haftalarda ABD’de de enflasyon tarihi seviyelere çıktıktan sonra faiz oranlarının artmasına yönelik açıklamalarda bulundu. Enflasyonu aşağıya çekmek için daha fazla faiz artışının olması gerektiğini ve bu yıl oranlarda 1,5 puan civarında artış olacağını söyledi.

Fed Üyeleri Esther ve Harker’dan Yorumlar Geldi

Kansas City Fed Başkanı Esther George’dan yakın zamanda konuyla ilgili değerlendirme geldi. Faizin yüzde 4’ün üzerine yükselmesi gerektiğini belirtti. Fed’in henüz oranları ekonomide baskı oluşturacak seviyeye çıkartmadığını söyledi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ise CNBC’ye konuşması sırasında politika açısından, ne olursa olsun enflasyonu kontrol altına alınması gerektiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.