Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Üst Üste Yaptığı Hataların Bedelini Kim Ödeyecek?

Son toplantısında faizi yine 75 baz puan artıran FED'in politikaları sert eleştirildi. Kurumun hatalarının bedelini milyonlar öderken FED için caydırıcılık yok.
FED’in Üst Üste Yaptığı Hataların Bedelini Kim Ödeyecek?
Yorum

Sıkılaşma dalgasını sürdüren FED’e yönelik eleştiriler artıyor. Pazar araştırma şirketi NorthmanTrader’ın kurucusu Sven Henrich, bugünkü yorumlarıyla eleştiriler arasına katıldı.

Henrich, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ABD Merkez Bankası’nın (FED) politika hatalarını sıraladı. İlk sıraya, FED’in enflasyonu şişirmesini ve çok uzun süre para basmasını yerleştirdi.

Ardından ABD Merkez Bankası’nı çok yavaş yanıt vermekle suçladı. Şimdi ise hıza yetişmek için çok hızlı gittiğini ekledi. Son olarak da FED’in güvenilirliği düzeltmek için kendisini şahin bir anlatıya kilitlediğini, bunun kuruma finansal istikrarı riske atarken hiçbir çıkış yolu ve esneklik bırakmadığını savundu.

Söz konusu hataların bedeli hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Milyonlarca insan bunun üzerine işini kaybedecek ve milyonlarca insan bu politika hatalarının bedelini şimdiden ödüyor olsa da Fed liderlerinden hiçbiri bariz hatalarından dolayı herhangi bir kişisel sonuçla karşı karşıya değil. Fed’de başarısız olmak için caydırıcı bir durum yok. Hesap verebilirlik olması gerekiyor.”

NorthmanTrader kurucusunun yorumları, ABD’li ünlü profesör Jeremy Siegel’in kısa süre önceki açıklamalarıyla örtüştü. Siegel, geçen hafta verdiği bir demeçte FED’in faiz artırımında geç kaldığını, şu an ise çok hızlı ilerlediğini söylemişti.

“Dedikleri kadar sıkı kalırlarsa, gelecek yılın başlarında bile faizleri artırmaya devam ederlerse, resesyon riskleri son derece yüksek olur.” demişti.

Bu arada Siegel’in bahsettiği durum, FED yetkililerinden gelen son açıklamalar ve tahminlerin gösterdiği üzere gerçekleşmeye doğru ilerliyor. Chicago FED Başkanı Evans’ın bu haftaki konuşmasına göre Fed faiz oranlarını gelecek yıl yüzde 4,5’in biraz üzerine yükseltecek ve enflasyonu düşürmek için bir süre orada tutacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu