Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED: Stablecoin’lerin Düşüşü Kriptodaki Kırılganlığı Gösteriyor

Federal Rezerv’in raporunda bazı stablecoin’lerdeki düşüşe atıfta bulunuldu ve kripto para piyasasındaki kırılganlığa dikkat çekildi.
FED: Stablecoin’lerin Düşüşü Kriptodaki Kırılganlığı Gösteriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Federal Rezerv yılda iki kez hazırladığı para politikası raporunu yayımladı. Raporda stablecoin’lerdeki değer düşüşleri, piyasadaki yaşanan son olumsuzluklar ve diğer yapısal sorunlara değinildi.

Rapor, Fed Başkanı Jerome Powell’ın önümüzdeki hafta Kongre’deki açıklamalarının bir ön izlemesi özelliğini taşıyor. Powell’ın Fed’in enflasyonla mücadele planlarını özetlemesi bekleniyor. FED bu hafta, kısa vadeli faiz oranlarında 28 yılın en yükseği olarak 75 baz puanlık bir artış açıkladı.

Senato Başkanı ve Temsilciler Meclisi Başkanı’na sunulan raporda, genel olarak, güvenli ve yeterince likit varlıklar tarafından desteklenmeyen ve uygun düzenleyici standartlara tabi olmayan stablecoin’lerin yatırımcılar için nasıl risk oluşturduğu üzerinde duruluyor.

FED: Kriptolar Kırılgan Yapıya Sahip

Son günlerde bu varlıklarda yaşanan değer düşüşlerinin, kripto para piyasasının kırılgan yapısını kanıtlar nitelikte olduğu belirtildi. Algoritmik stablecoin TerraUSD (UST)geçen ay dramatik bir şekilde çöktü ve işlevsel olarak tüm değerini kaybetti.

Rapor, Tether, USD Coin ve Binance USD’nin toplam piyasa değerinin yüzde 80’inden fazlasını oluşturduğu ve geçtiğimiz yıl içinde hızla büyüyerek Mart 2022’de 180 milyar doları aştığı stablecoin sektörüne odaklanıyor.

GCM Yatırım Banner

Rapora göre piyasa koşulları, güvenlik açıkları, stablecoin’leri destekleyen varlıkların riskliliği ve likiditesine ilişkin şeffaflık eksikliği nedeniyle daha da kötüleşebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.