Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Collins: Daha Fazla Sıkılaşma Masadan Kalkmadı

Boston FED Başkanı Susan Collins, son enflasyon verilerini değerlendirdi ve sıkılaşmanın süreceği sinyalini verdi. Detaylar şöyle...
FED/Collins: Daha Fazla Sıkılaşma Masadan Kalkmadı
HABER GİRİŞ

Boston Federal Rezerv Bankası Başkanı Susan Collins, son enflasyon verilerinin fiyat istikrarını yeniden sağlama yönünde eşitsiz ilerlemenin altını çizdiğini söyledi ve merkez bankasının faiz oranlarını yeniden artırmak zorunda kalabileceği yönündeki görüşünü yineledi.

Collins bir konuşma metninde, “Bu döngünün zirvesinde veya buna çok yakın olabileceğimize inanıyorum, ancak henüz daha fazla sıkılaşmayı masadan kaldırmayacağım” ifadelerine yer verdi.

Görüşünün, Eylül ayındaki FED toplantısında yetkililerin şu anda federal fon oranı hedefi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında bu yıl bir faiz artışı daha öngören beklentisiyle ​​örtüştüğünü belirtti.

Bu yıl faizleri belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nde oy hakkı olmayan Collins, son zamanlarda tahvil piyasası getirilerindeki bir sıçramanın merkez bankasının faiz artırma baskısını hafifletebileceğini savunan diğer FED yetkililerinin görüşlerine katıldı.

Collins, getirilerdeki artışın devam etmesi durumunda, yakın vadede para politikasının daha da sıkılaştırılması ihtiyacını azaltacağını söyledi. Bu durumun sıkılaştırma döngüsü için federal fon oranlarının en yüksek seviyesine çok yakın ya da bu noktada olunduğu görüşünü güçlendirdiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Collins’ın açıklamaları, ABD’de açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamlarının ardından geldi. Ülkede manşet enflasyon yıllık bazda yüzde 3,7 olarak gerçekleşti. Bu verilerle ilgili konuşan Collins, “Bugünkü TÜFE açıklaması fiyat istikrarını yeniden tesis etmenin zaman alacağını hatırlatıyor” değerlendirmesinde bulundu.

FED yetkilisi, konut faktörlerinden arındırılmış çekirdek hizmet fiyatlarının daha düşük seviyelere doğru henüz fazla ilerleme kaydedemediğini sözlerine ekledi.

Ekonomide yumuşak bir inişin mümkün olmaya devam ettiği görüşünü yineleyen Collins, “Fiyat istikrarının, faaliyetlerde düzenli bir yavaşlama ile yeniden sağlanabileceği ve işsizlik oranındaki sadece ılımlı bir artışın ekonomideki uyumsuzluğu yatıştıracağı konusunda iyimserim.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın