Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Bostic: Birinci İşimiz Enflasyon

Atlanta Federal Rezerv Bankası Başkanı Raphael Bostic, enflasyon hedeflerine bağlı kalacaklarını ve bunun birinci işleri olduğunu söyledi.
FED/Bostic: Birinci İşimiz Enflasyon
HABER GİRİŞ

Atlanta Federal Rezerv Bankası Başkanı Raphael Bostic, enflasyonu merkez bankasının yüzde 2 hedefine döndürmenin önceliği olduğunu söylerken, uzun ekonomik genişlemelerin özellikle dezavantajlı işçiler için faydalı olduğunu vurguladı.

Bostic, “Enflasyona gelince, şimdilik birinci iş bu. Ekonomi ve demografik gruplar genelinde enflasyon en acı veren ve daha fazla insanı güvencesizliğe sürükleyen güçtür.” diye konuştu.

Önceki konuşmalarında faiz artırımlarının askıya alınmasını onaylayan Bostic, mevcut ekonomi veya politikanın mevcut görünümü hakkında yorum yapmadı. Bostic, FED’in Kovid-19 salgını öncesindeki yıllarda ekonomiyi sıcak bir şekilde çalıştırarak düşük gelirli çalışanların ve azınlıkların servetini artırabildiğini söyledi.

Atlanta Fed’den Julie Hotchkiss’in çalışmasına atıfta bulunan Bostic, “Araştırmalar bize uzun genişlemelerin geleneksel olarak marjinalleştirilmiş işçilere orantısız bir şekilde yardımcı olduğunu gösteriyor. Ekonomi soğuduğunda, ortalama olarak dezavantajlı işçiler en keskin olumsuzluklara maruz kalıyor.” açıklamasında bulundu.

Bostic’in açıklamaları, dün FED Başkanı Jerome Powell’ın verdiği kritik mesajları takip ediyor. Powell açıklamasında, enflasyonun yavaşlamasına rağmen hedefledikleri seviyenin üzerinde olduğunu ve daha fazla sıkılaşmaya gidebileceklerinin sinyalini verdi.

GCM Yatırım Banner

Geçen hafta ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyon Eylül’de yıllık bazda yüzde 3,7 olarak gerçekleşti. Aylık bazdaki artış yüzde 0,4 seviyesinde oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.