Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Başkanı Powell’dan Kritik Mesaj: Sıkılaşma Gerekebilir

Enflasyon tehdidinin hala öne çıkmaya devam ettiği ABD’de gözler FED Başkanı Jerome Powell’a çevrildi. Powell, ülke ekonomisindeki gidişatı ve finansal aktiviteleri değerlendirdi.
FED Başkanı Powell’dan Kritik Mesaj: Sıkılaşma Gerekebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını bekliyordu. Ekonomi gündemini yakından takip eden kişiler, Powell’ın konuşmlarına odaklandı. Powell’ın ABD ekonomisine yönelik verdiği mesajlar ve politika faizine yönelik sinyaller yatırım araçlarını doğrudan etkiliyor.

FED Başkanı, New York Ekonomi Kulübü’nde ülkenin ekonomik görünümüne yönelik açıklamalar yaptı. Enflasyonun son aylarda önemli ölçüde yavaşlamasına rağmen işlerinin henüz bitmediğini söyleyen Powell, enflasyondaki düşüş patikasının zorlu göründüğünü dile getirdi. Politika faizine yeşil ışık yakan ifadeler kullandı ve “Ekonomik kanıtlar, para politikasının daha da sıkılaştırılmasını gerektirebilir.” dedi.

Ülkede yıllık enflasyonun yüzde 9 seviyesinden yüzde 3,7’ye kadar gerilediğini, fakat hala hedefin üzerinde kalmaya devam ettiğini bildirdi.

Eylül ayı enflasyon verilerinin düşüş eğilimini sürdürdüğünü, ancak daha az cesaret verici olduğunu paylaştı. FED Başkanı, riskleri gözeterek politika faizi konusunda tedbirli bir şekilde hareket ettiklerini ifade etti. Pek çok göstergenin iş gücü piyasasının hala sıkı olduğuna işaret ettiğini, fakat kademeli olarak soğuduğunu gösterdiğini vurguladı.

“Jeopolitik Gerilim”

Orta Doğu’da yaşanan krize işaret eden Powell, jeopolitik gerilimin son derece arttığına dikkat çekti ve bunun bir risk oluşturduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ana trendin üzerindeki büyümeye veya iş gücü piyasasında sıkılığın azalmadığına dair göstergelerin, para politikasının daha da sıkılaştırmasını gerektirebileceğini belirtti.

Powell, mevcut belirsizliklerin sıkılaştırma konusunda denge kurma görevlerini zorlaştırdığına dikkat çekti. FED Başkanı, yüksek tahvil faizlerinin yüksek enflasyon ve faiz artışı beklentisinden kaynaklanmadığını sözlerine ekledi. ABD’de 10 yıllık tahvil 4,9 seviyesini geçerek 2007’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.