Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Barr: Dijital Dolar Kararı Vermek için Çok Erken

Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Michael Barr, merkez bankası dijital para biriminin araştırma aşamasında kaldığını söyledi.
FED/Barr: Dijital Dolar Kararı Vermek için Çok Erken
HABER GİRİŞ

Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Michael Barr, ABD’nin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda herhangi bir karar vermekten uzak olduğunu söyledi. Barr, soruşturma ve araştırma, ödeme sistemi geliştirme açısından sonraki adımlara ilişkin karar vermekten çok farklı ve bundan çok uzakta olduklarını belirtti.

Barr, araştırmasını tamamlamış olsa bile yürütme organının açık desteği ve Kongre’nin yasama yetkisi olmadan herhangi bir hareket yapmayacağını söyledi. Barr ayrıca Kongre’nin, kripto sektörünün dolar gibi sabit varlıklara bağlı tokenları olan stablecoin’ler hakkında yanıtlar bulması gerektiğinin altını çizdi

FED yetkilisi güçlü bir federal gözetim olmadan stablecoin ihracıyla ilgili derin endişeler taşıdığını söyledi. Federal olarak düzenlenmeyen bu varlıkların, yaygın bir ödeme aracı ve değer deposu haline gelirse, finansal istikrar, para politikası ve ABD ödeme sistemi için önemli riskler oluşturabileceği uyarısında bulundu.

Önemli riskler ortaya çıkmadan önce yasal ve düzenleyici çerçevenin oluşturulmasının önemine vurgu yaptı. FED yakın zamanda FedNow gerçek zamanlı ödemeler ağını da başlatmıştı. FedNow’un bazı destekçileri, bunun stablecoin’lerin sunduğu özelliklerle rekabet edebileceğini öne sürdü. Barr, programın şu ana kadar sınırlı düzeyde kullanıldığını söyledi.

Halkın ihtiyaçlarını karşılayan güçlü bir ödeme sistemini desteklemeye devam edebilmek için yeni teknolojileri keşfetmeyi sürdürdüklerini belirten Barr, “Hem ödeme kanallarının sağlanması hem de denetlediğimiz kurumlara zamanında ve ilgili denetimsel geri bildirimler yoluyla sorumlu yeniliği desteklemeye kararlıyız.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın