Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faiz Kararı için Gözler O Tarihte! Tahminler Ne?

TCMB’nin faiz kararı için tarih verildi. Piyasaların dört gözle beklediği karar hangi yönde olacak? Erdoğan sinyalleri veriyor. İşte detaylar;
Faiz Kararı için Gözler O Tarihte! Tahminler Ne?
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu faiz kararının 20 Ekim Perşembe günü açıklanacağı duyuruldu. TCMB, 22 Eylül’de yapılan toplantıda politika faizini 100 baz puan azaltarak yüzde 13’ten yüzde 12 seviyesine düşürmüştü. Ağustos ayında da yine 100 baz puanlık indirim uygulanmıştı.

Piyasalar, 20 Ekim’de Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanacak olan Para Politikası Kurulu’nun faiz kararına odaklanmış durumda. Analistlerin 6 gün sonra alınacak faiz kararıyla ilgili beklentileri, faiz oranının tekrar düşeceği yönünde.

Küresel ölçüde dünya devlerinin faizleri artırmasına rağmen TCMB’nin Ağustos ve Eylül’de faiz kararında düşüşe gitmesi, piyasalarda soru işaretine neden olmuştu.

Dünya Artırırken Türkiye Düşürüyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, katıldığı bir toplantıda enflasyonu dizginlemek ve kontrol altına almak için faiz oranlarının en etkili yöntem olduğunu söylemişti.

Legarde başta olmak üzere alanında başarılı ekonomistlerin büyük çoğunluğu, küresel ekonomik gelişmelere, enflasyona ve resesyona çözüm olarak faiz oranlarının artırılması gerektiğini savunuyor.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan Israrcı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faizle ilgili yorumlarında sıklıkla düşürülmesi gerektiğini vurguluyor. “Faiz sebep enflasyon neticedir.” diyen Erdoğan, faizin her geçen gün, her geçen hafta, her geçen ay inmeye devam edeceğini söyledi.

Küresel aktörlerin faiz artırma kararlarına sadık kalması, ancak Erdoğan’ın faizin düşürülmesi konusunda ısrarcı olması soru işaretlerine neden olmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.