Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Başkanı, Faiz Konusunda Erdoğan’dan Farklı Düşünüyor

ECB Başkanı Lagarde, katıldığı bir toplantıda faizlerin en etkili yöntem olduğunu söyledi. Erdoğan ise sıklıkla faize karşı çıktığını belirtiyor. İşte detaylar;
ECB Başkanı, Faiz Konusunda Erdoğan’dan Farklı Düşünüyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Uluslararası Finans Enstitüsü toplantısında açıklamalarda bulunarak resesyon, enflasyon ve faizle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonun istenmeyen seviyelerde olduğunu belirten Lagarde, enerji fiyatlarının enflasyonu etkilemeye devam edeceğini kaydetti. Enflasyon ile mücadele konusunda pek çok araç seti olduğunu aktardı ve aralarından en uygun olanını seçtiklerini dile getirdi.

Parasal sıkılaşma görüşmelerinin başladığının ve devam edeceğinin altını çizdi.

“Pozitif Büyüme Var”

Avrupa’nın resesyonda olmadığını sözlerine ekleyen Lagarde, fabrika verilerini işaret ederek pozitif büyüme olduğunu belirtti.

Aralık ayından bu yana yüzde 2 hedefine erişebilmek için para politikası araçlarını kullandıklarını söyledi ve “Mevcut araçlar içerisinde geleneksel olan faiz oranlarının en etkili yöntem olduğunu düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon beklentilerini çıpalamaya odaklandıklarını, yüzde 2 hedefine ulaşıncaya dek bu şekilde devam edeceklerini bildirdi.

Erdoğan “Faiz Sebeptir, Enflasyon Neticedir” Demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası toplantılarından sonra verdiği demeçlerde “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir.” ifadelerini kullanıyor. Görevde olduğu sürece faizle ve enflasyonla sürekli mücadele edeceğini vurgulayan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde açılış töreninde açıklamalarda bulunmuştu.

“Faiz İnmeye Devam Edecek”

Erdoğan, faizin, her geçen gün, her geçen hafta, her geçen ay inmeye devam edeceğini vurguladı. ECB Başkanı Lagarde’den tamamen zıt görüşlere sahip olan Cumhurbaşkanı, düşük faizi savunuyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 22 Eylül tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranını 100 baz puan indirerek yüzde 13’ten yüzde 12’ye düşürme kararı almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın