Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faiz Kararı Bugün Açıklanacak, Ekonomistler Ne Bekliyor?

Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını bugün açıklayacak. Faiz kararı saat kaçta duyurularak, piyasanın beklentisi ne yönde? İşte detaylar…
Faiz Kararı Bugün Açıklanacak, Ekonomistler Ne Bekliyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasalar bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) vereceği faiz kararına odaklanacak. Para Politikası Kurulu (PPK), 2024 yılının ilk toplantısını gerçekleştirecek. 25 Ocak 2024 tarihli toplantının ardından alınan karar saat 14.00’te duyurulacak.

Merkez Bankası, 2023 yılını yüzde 42,5 faiz oranıyla tamamlamıştı. 21 Aralık’ta yapılan toplantıda bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında 250 baz puanlık daha artış yapıldı.

Hafize Gaye Erkan’ın döneminin başlamasından bu yana da yüzde 8,50’den itibaren aralıksız faiz artışı yapıldı. Aralık toplantısında parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığı ve sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlanmasının öngörüldüğü belirtilmişti.

Karar metninde yer alan ifadeye göre son bir kez daha faiz artışının sinyali verildi. O nedenle bugün bir artış yapılma ihtimali kesinleşmiş gibi görünüyor. Peki ekonomistlerin beklentisi ne yönde?

AA Finans

AA Finans’ın 14 ekonomist ile yaptığı faiz beklenti anketine göre beklenti 250 baz puan artırım yapılıp, yüzde 45’e yükseltilmesi yönünde. Ankete katılan ekonomistlerin yıl sonu politika faizinde medyan beklenti yüzde 38,75 oldu. En yüksek tahmin yüzde 45, en düşük tahmin yüzde 44 olarak açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Bloomberg HT

Bloomberg HT’nin Ocak ayı TCMB faiz anketine katılan 23 kurumun medyan beklentisi politika faizinin 250 baz puan daha artırılarak yüzde 45’e çıkarılması yönünde. Ankete katılan ekonomistlerin yıl sonu tahminleri ise yüzde 45 – 40 arasında değişiyor.

Foreks Haber

23 ekonomist tarafından hazırlanan Foreks Haber anketine göre de medyan beklenti yüzde 45’e çıkarılması şeklinde. Ankete katılan ekonomistlerin 21 tanesi 250 baz puan, 2 tanesi 150 baz puanlık faiz artışı bekliyor. Yıl sonu için yapılan tahminlerde ise 16 ekonomistin medyan faiz tahmini yüzde 38,75, en yüksek beklenti yüzde 45, en düşük beklenti ise yüzde 30 olarak gerçekleşti.

TBB Başkanı Alpaslan Çakar

Çarşamba günü dolar, enflasyon ve faiz konusunda açıklama yapan Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ise faiz artırım sürecinin Ocak ayı itibarıyla tamamlanacağını düşünüyor. faiz indirim sürecinin bu yılın son çeyreği itibarıyla başlayabileceği kanaatinde olduğunu ve yapışkan enflasyonun yönetiminin hayati önemde olduğunu dile getirdi.

Gedik Yatırım

Gedik Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ da piyasanın genel beklentisine paralel yönde 250 baz puanlık artış bekliyor. Kararın sürpriz olmayacağını dile getiren Karadağ, asıl önemli olan konunun “son faiz artışı mı?” sorusu olduğuna dikkat çekti.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından yayımlanan bir raporda da yüzde 45’lik faiz artışına dikkat çekildi.

Faiz Kararı Öncesi Piyasalarda Son Durum

Kritik güne başlarken para piyasalarındaki son duruma göz atacak olursak, Dolar/TL saat 07.50’de 30,25’ten işlem görüyor. 23 Ocak’ta 30,76 ile rekor kırmıştı.

Euro/TL 33,00, Sterlin 37,52 seviyesinde hareket ederken, gram altın 1960 liradan işlem görüyor. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi ise dün kapanışı yüzde 1,77 artışla 8.090 puandan tamamladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın