Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBB Başkanı Enflasyon, Dolar ve Faiz İndirimi için Beklentisini Paylaştı

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, TCMB'nin bu yılın son çeyreğinde faiz indirim sürecine gireceğini beklediğini söyledi.
TBB Başkanı Enflasyon, Dolar ve Faiz İndirimi için Beklentisini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, ekonomi gündemine ilişkin görüşlerini paylaştı. Ziraat Bankası’nın İstanbul Finans Merkezi’ndeki genel müdürlük binasında düzenlenen toplantıda, ekonomi ve bankacılık sektöründeki gelişmeleri değerlendiren Çakar, 2024’e dair tahminlerinden bahsetti.

Son iki yılda bütün dünyada enflasyonla mücadele yürütüldüğünü belirten Çakar, küresel ekonomide gözle görülür bir yavaşlama olduğunu söyledi. Bunun büyüme üzerinde sorun yarattığını sözlerine ekledi.

Büyüme konusunda Türkiye’nin pozitif ayrıştığını belirten Çakar, Türkiye’de büyümenin 2023’te muhtemelen yüzde 4,5 olarak gerçekleşeceğini, 2024’te de yüzde 4 olarak öngörüldüğünü ifade etti.

Orta Vadeli Program’a dair görüşlerini paylaşan Çakar, ciddi ve öngörülebilir bir program olduğunu söyledi. Enflasyonun bu yıl yüzde 40-45 aralığında seyredeceği beklentisini paylaşan TBB Başkanı, önemli olan bunun kalıcı olmaması gerektiğini ifade etti.

Çakar’dan Faiz Tahmini

Alpaslan Çakar, yıl sonuna kadar faiz oranlarının çok daha artarak devam edeceği kanaatinde olmadığını, Merkez Bankası’nın, faiz artırım sürecini piyasa beklentisi doğrultusunda muhtemelen Ocak ayı itibarıyla tamamlayacağı kanaatinde olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

TCMB yarın yılın ilk faiz kararını açıklayacak. Beklentiler 250 baz puanlık artırım ile faiz oranlarının yüzde 45’e çıkacağı yönünde. Çakar, Türkiye’de faiz indirim sürecinin bu yılın son çeyreği itibarıyla başlayabileceği tahminini paylaştı. Yapışkan enflasyonun yönetiminin hayati önemde ve ona çok dikkat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Dolar Beklentisini Paylaştı

TBB Başkanı Çakar, kredi büyümesinin bu yıl yüzde 40 civarında olacağını düşündüğünü belirterek, kurun da bu yıl enflasyondan fazla artmayacağı kanaatinde olduğunu ve doların 39-40 lira olacağını düşündüğünü söyledi.

Kur korumalı mevduat (KKM) hariç Aralık 2022’de TL mevduatın toplam mevduat içerisindeki payının yüzde 38 olduğunu, yüzde 33 seviyelerine inmesinden sonra Haziran 2023’ten bu yana 9 puanlık artış kaydedildiğini belirtti. Çakar, bugün itibarıyla da yüzde 42 seviyesinde bulunduğunu ve TL’ye dönüş noktasında net bir iyileşme gördüklerini söyledi.

Çakar bugün itibarıyla sermaye anlamında sıkıntıda olan bir banka bulunmadığını belirterek, TCMB’nin makroihtiyatı tedbirlerini önümüzdeki dönem itibarıyla kaldırılacağını düşündüğünü ifade etti.

Enflasyonun üzerinde bir kur artışı beklentisi olmadığını vurgulayan Çakar, “Borsa çok ciddi bir yatırım aracı. TL cinsinden faiz oranı, doğru bir alternatif olmaya başladı.” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.