Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Yılın İlk Faiz Kararı Ne Olacak? Bloomberg HT Analizi

Bloomberg HT bugün Merkez Bankası'nın 2024 yılına ilişkin faiz politikasına dair önemli ipuçları sundu. Detaylar haberin içerisinde;
Yeni Yılın İlk Faiz Kararı Ne Olacak? Bloomberg HT Analizi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi ve dışı piyasalarının yakından takip ettiği Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı bu hafta Perşembe günü belli olacak. 2023 yılını Aralık’taki 250 baz puanlık artış kararıyla yüzde 42,5 seviyesinde tamamlayan Merkez Bankası’nın 25 Ocak’ta duyuracağı faiz oranı şimdiden yatırımcının odağına yerleşti.

Bloomberg HT tarafından bugün yayımlanan ankete katılan 23 kurumun medyan beklentisi Merkez Bankası’nın Ocak ayında politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45 seviyesine çıkaracağı yönünde.

Ankete katılan 22 kurumun, 2024 yıl sonuna dair politika faizi tahminleri de yer aldı. Kurumların medyan tahmini, 2024 yılının sonunda politika faizinin yüzde 40 seviyesinde olacağına işaret etti.

2024 yıl sonuna göre en yüksek faiz tahmini yüzde 45 iken, en düşük tahmin yüzde 30 seviyesinde kaydedildi.

Faiz İndirimi Ne Zaman?

Bloomberg HT anketinde faiz indirimine yönelik beklentilere ilişkin de soru yer aldı. Bu soruya yönelik tahminlere göre, faiz indirimlerinin 2024’ün üçüncü veya dördüncü çeyreğinde gerçekleşebileceği öngörüldü. Bazı kurumlar ise 2024 yılı içinde herhangi bir faiz indirimi beklemediklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Ankete katılan 23 kurumdan 9 kurum, ilk faiz indirimini 2024’ün üçüncü çeyreğinde beklediğini bildirdi. 9 kurum ise ilk faiz indirimini 2024’ün dördüncü çeyreğinde görüleceğine işaret etti.

Merkez Bankası’nın gelecek dönemde uygulayacağı para politikasına ilişkin beklentilerin yer aldığı ankette 1 kurum, ilk faiz indiriminin Haziran ayında olacağına dikkat çekti.

Söz konusu ilk faiz indiriminin 1 kurum ise Eylül ya da Ekim ayında yapılacağını öngördü. Son olarak, 3 kurum 2024 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan herhangi bir faiz indirimi beklemediğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.