Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistler Yeni Yılın İlk Faiz Kararında Artış Bekliyor

Foreks Haber anketine katılan katılan ekonomistlerin Ocak ayı faiz beklentisi ve faiz indiriminin hangi ayda olacağına yönelik tahminleri belli oldu. Detaylar haberde...
Ekonomistler Yeni Yılın İlk Faiz Kararında Artış Bekliyor
HABER GİRİŞ

2023’ün son ayında faiz oranını yüzde 42,5’e yükselten Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Ocak ayında alacağı karar merakla beklenirken tahminler geliyor. Foreks Haber anketine katılan 23 ekonomist TCMB’nin faizi artırmasını bekliyor.

Ekonomistlerin Ocak ayı toplantısına ilişkin medyan beklentisi faizin 250 baz puan artacağı yönünde oldu. Yüzde 45,00 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Bunun yanında ekonomistlerin en düşük tahmini yüzde 44 oldu. 23 ekonomistin 21’i 250 baz puan, 2’si ise 150 baz puan faiz artırımı tahmininde bulundu.

Ayrıca katılımcıların 2024 yıl sonu beklentisi de belli oldu. Yıl sonu için 16 ekonomistin medyan faiz tahmini yüzde 38,75, en yüksek beklenti yüzde 45, en düşük beklenti ise yüzde 30 oldu.

2023’ün Aralık ayında medyan tahmin yüzde 40 seviyesinde olmuştu.

GCM Yatırım Banner

İlk Faiz İndirimi Ekim Ayında Bekleniyor

Ankete katılan 14 ekonomistin 6’sı ilk faiz indirimini Ekim ayında beklerken, 2’si Temmuz, 2’si Ağustos, 1’i Eylül 1’i Kasım, 1’i Aralık ayı, 1’i ise 3.çeyrek sonu/4.çeyrek olarak kayda geçti. Sonuçlara göre çoğunluk Ekim ayı oldu.

Deniz Yatırım Strateji ve Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Orkun Gödek, “Çalıştığımız modellerimizdeki yıl sonu beklentimiz de politika faizi için yüzde 45 seviyesinde bulunuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomistlerin beklentisi ve değerlendirmeleri bu yöndeyken piyasa gözünü, TCMB tarafından 25 Ocak Perşembe günü saat 14.00’te açıklanacak yeni yılın ilk faiz kararına çevirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın