Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Facebook Kurucusu 11 Bin Kişiyi Mektupla İşten Çıkardı

Küresel işten çıkarma dalgası, bankacılık ve teknoloji devleri arasında yayılırken endişeler artıyor. Meta, eski adıyla Facebook dev işte çıkarma açıkladı.
Facebook Kurucusu 11 Bin Kişiyi Mektupla İşten Çıkardı
HABER GİRİŞ

Eski adı Facebook olan Meta Platforms, beklenen açıklamayı yaptı. Hafta başında çıkan Facebook’un binlerce çalışanını işten çıkartacağı yönünde iddialar, şirket tarafından doğrulandı.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, çalışanlara yönelik mesajında işten çıkarmayla ilgili açıklamalarıyla dikkat çekti. Bugün yayımlanan mesaja göre Zuckerberg, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Meta’nın tarihinde yaptığımız en zor değişikliklerden bazılarını paylaşıyorum. Ekibimizin boyutunu yaklaşık yüzde 13 oranında küçültmeye ve 11 binden fazla yetenekli çalışanımızın gitmesine izin vermeye karar verdim. Ayrıca isteğe bağlı harcamaları azaltarak ve işe alım süremizi ilk çeyreğe kadar uzatarak, daha yalın ve daha verimli bir şirket olmak için bir dizi ek adım atıyoruz.”

Meta Hisse Durum
KAYNAK: MarketWatch

Zuckerberg, almak zorunda kaldığı kararlar için sorumluluğu üstlenirken, “Bunun herkes için zor olduğunu biliyorum ve özellikle etkilenenler için üzgünüm.” dedi.

Meta’nın 18 yıllık tarihinde bir ilk olan geniş çaplı işten çıkarmalar, Elon Musk’ın Twitter’ı ve Microsoft dahil olmak üzere diğer büyük teknoloji şirketlerindeki binlerce işten çıkarmayı izledi.

GCM Yatırım Banner

Twitter’ın dev iş kesintisi üzerine sosyal medya devinin kurucusundan açıklama gelmiş ve platformu çok hızlı büyüttüğü için yaşananların kendi suçu olduğunu söylemişti.

Benzer şekilde Facebook kurucusu Zuckerberg de sorumluluğu üstlendi. İşten çıkarma, teknoloji şirketlerini ve değerlemelerini artıran pandemi patlamasının, bu yılyüksek enflasyon ve hızla yükselen faiz oranları karşısında düşüşe dönmesi ortasında geldi.

Öyle ki Facebook hisseleri, Ekim sonunda 2016 sonrası ilk kez 100 dolar altına gerileyerek şirketin değerinden milyarlarca dolar eksiltmişti. Sonrasında katılarını artırarak 88 dolar seviyelerine kadar inerken 100 doların üzerine çıkamadı. Zuckerberg’in mesajı, işte bu gelişmeler ortasında geldi.

Facebook kurucusu, sermayeyi daha verimli kullanma ihtiyacının altını çizerek şirket kaynaklarını yapay zeka keşif motoru, reklamlar ve iş platformları ile metaverse projesi gibi yüksek öncelikli büyüme alanlarına kaydıracağını söyledi.

Hassas bilgilere erişim miktarı göz önüne alındığında, bugün ayrılanlar için çoğu Meta sistemine erişimi kaldırma kararı aldıklarını kaydetti.

Aynı zamanda işten çıkartılanlara M, kıdem tazminatı paketinin ve kalan tüm ücretli izinlerin bir parçası olarak her hizmet yılı için 16 haftalık taban ücret artı iki ek hafta daha ödeyeceğini söyledi. Çalışanların altı ay boyunca sağlık bakım masraflarını alacağı bilgisini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.