Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sosyal Medyalarda İşten Çıkarma Furyasına Meta da Katıldı

Sosyal medyalarda işten çıkarma furyasına Facebook, Instagram ve WhatsApp da katıldı. Meta’nın yakın zamanda çalışan sayısını azaltmaya hazırlandığı öğrenildi.
Sosyal Medyalarda İşten Çıkarma Furyasına Meta da Katıldı
HABER GİRİŞ

Sosyal ağlarda yaşanan dramatik gelir düşüşleri, istihdamda sorun yarattı. Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, çok sayıda teknoloji şirketi gibi borsada ardı ardına kayıplar yaşadığı için işten çıkarma haberlerine konu oldu.

Mar Zuckerberg’in sahibi olduğu Meta’nın hisselerinde yüzde 70 düşüş yaşandıktan sonra büyük çaplı işten çıkarmalara gideceği öğrenildi.

ABD merkezli Wall Street Journal gazetesinin kaynaklardan derlediği habere göre yakın zamanda Meta’dan binlerce kişinin kovulacağı açıklandı.

Şirketin, bünyesinde çalışan 87 bini aşkın kişinin kaçının işine son vereceğine ilişkin detaylı bilgi verilmese de söz konusu rakamın yüksek olması bekleniyor.

Meta’nın Yıllık Geliri Ekim’de 27,71 Milyar Dolara Gerilemişti

Üçüncü çeyreğe ilişkin finansal sonuçlarını açıklayan şirketin net gelirindeki düşüş göze çarpmıştı. Sonuçlara göre Meta’nın geliri Ekim ayında yıllık bazda yüzde 4 oranında düşerek, 27,71 milyar dolar seviyesine gerilemişti.

GCM Yatırım Banner

Küresel ekonomik büyüme hızındaki düşüşün yanı sıra özellikle son dönemdeki gelişmeler de Meta’nın gücünü kırmıştı.

TikTok ile rekabet ve şirketin Metaverse yatırımlarına fazla bölünmesi gibi gelişmeler şirketin işe alım prosedürünü de etkilemiş, işe alımlarda yavaşlamaya gidilmişti.

Twitter Hindistan’da Personelinin Yüzde 90’ını İşten Çıkardı

Ünlü iş insanı Elon Musk satın aldıktan sonra yayın ve yönetim politikası kökten değişen Twitter da toplu işten çıkarma haberleriyle gündeme oturmuştu.

Sosyal medya şirketinin işten çıkarmalara başlarken ofislerini de geçici olarak kapattığı öğrenilmişti.

Gelinen son noktada ise Hindistan’daki personelin yüzde 90’ından fazlası işten çıkarıldı. 200’den fazla çalışanın olduğu Hindistan’da sadece bir düzine kadar kişinin kaldığı öğrenildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.