Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meta’nın Net Karı 3. Çeyrekte Büyük Düşüş Gösterdi

Meta, yani eski adıyla Facebook yılın üçüncü çeyreği için iç açıcı olmayan bir finansal tablo yayımladı. Şirketin gelir ve net karında düşüş var.
Meta’nın Net Karı 3. Çeyrekte Büyük Düşüş Gösterdi
Son Güncelleme: 

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirketin hasılatında ve net gelirinde düşüş oldu. Meta’nın geliri üçüncü çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azalarak 27,71 milyar dolar oldu. Refinitiv’in beklentisi 27,38 milyar dolar gelir elde etmesiydi.

Hisse başına 1,64 dolar olan kazanç ise 1,89 olan piyasa beklentisinin altında kaldı. Geçen yılın aynı döneminde hisse başı karı 3,22 dolar olmuştu.

Net Kar Yüzde 52 Oranında Geriledi

Net Kar Yüzde 52 Oranında Geriledi
Kaynak: Meta

Net kar ise yıllık bazda yüzde 52 azalarak 4,39 milyar dolara geriledi. Bu tutar 2021 yılının aynı döneminde 9,19 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

Facebook’un günlük ve aylık aktif kullanıcı sayısı artmaya devam ederken yıllık bazda yüzde 3 artışla 1,98 milyara çıktı. Yüzde 28 artan çalışan sayısı 87.314 oldu. Şirket açıklamasında, bir sonraki çeyrek için toplam gelirin 30-32,5 milyar dolar aralığında olmasının beklendiği söyledi.

2023 bütçesi belirlenirken daha verimli çalışmak için yönetim kurulu genelinde önemli değişiklikler yapıldığı, çalışan sayısının bazı ekiplerde sabit tutulup, bazılarında küçülmeye gidildiği aktarıldı.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Meta Hisseleri Zayıf Gelen Bilançonun Etkisiyle Çakıldı

Meta Hisseleri Zayıf Gelen Bilançonun Etkisiyle Çakıldı
Kaynak: MarketWatch

Nasdaq Borsası’nda işlem gören META hisseleri, düşük karlılık sonrası günü yüzde 5,59 kayıpla 129,82 dolardan tamamladı. Kapanış sonrasında kayıplarına devam eden sosyal medya devinin hisseleri, yüzde 20’ye yakın azalarak 104 dolara kadar indi.

Bir önceki günü 137,51 dolardan kapatan hisseler, Çarşamba günü 131,68’den açıldıktan sonra gün içinde 128,53 – 135,55 arasında hareket etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu