Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ev Sahibine Hapis Cezası için TCK Değişiyor

Fahiş kira artışına giden ev sahiplerine hapis cezası getirecek uygulamada yasal zemin netleşmeye başladı. Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılacak.
Ev Sahibine Hapis Cezası için TCK Değişiyor
Yorum

Yüzde 25 zam sınırına rağmen ev kiralarında piyasa ortalamasının üzerinde artış yaparak haksız kazanç sağlayanlar için geçen ay Adalet Bakanlığı’nın harekete geçtiği ve Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) değişikliğe gideceği haberinde yeni gelişmeler kamuoyuyla paylaşıldı.

Sabah gazetesinin aktardığına göre kira sınırına riayet etmeyenlere uygulanacak 3 yıl hapis cezası ya da idari para cezası için yasal zeminde sona gelindi.

Adalet Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ortak hazırladığı yasal düzenleme 1 Ekim tarihinde yeni yasama dönemine başlayacak olan Meclis’e sunulacak.

Meclis’te görüşülecek düzenlemede, tavan zam sınırına uymadığı için hakkında 3 yılla soruşturma açılan ev sahipleri mahkemeden çıkacak karara göre tutuklu yargılanabilecek.

Dava sürecinin başlatılması için önce arabulucuya gidilecek.


En çok tartışma yaratan konuların başında gelen konut bedeli meselesi için de çalışma yürütülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmada, kiralık konut ve gayrimenkul satışlarında gerçek değerin belirlenmesi ve vergilendirme süreci standartlara bağlı olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu