Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kira Sınırı Radikalleşti: Zam Yapan Hapse Girecek

Ev kiralarındaki fahiş fiyat artışlarının önüne geçilememesi çehreyi sertleştirdi. Adalet Bakanlığı, hapis cezasıyla sonuçlanacak kira sınırı çalışmasını devreye soktu.
Kira Sınırı Radikalleşti: Zam Yapan Hapse Girecek
Yorum

Yangın yerine dönen emlak sektöründe ev kiralarındaki fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için kira artışında yüzde 25 zam oranı sınırlamasını uzatma kararı alan ekonomi yönetimi daha radikal davranma yoluna gitti. Kira sınırına riayet etmeyen ev sahiplerine hapis cezası getirecek yasal düzenlemenin hazırlıklarına başlandığı öğrenildi.

Yeni dönemde konuyu gündemine alacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kira düzenlemesinin ele alınması planlanıyor.

Buna göre 1 Temmuz’da sona erecek olan kira sınırı şartında tarihin uzatılması ve kira artışıyla haksız kazanç sağlayanlara müeyyide uygulanması oylanacak.

Kira Sınırına Riayet Etmeyene 3 Yıl Hapis Cezası

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve sona gelinen çalışmada, Türk Ceza Kanunu’nda değişikliğe gidilecek.

Buna göre ev kiralarında piyasa ortalamasının üzerinde artış kararı alarak haksız kazanç sağlayanlara hapis cezası verilecek.

Meclis Başkanlığı’na yakın zamanda sunulacak düzenlemenin Meclis’ten geçmesi halinde hapis cezasında süre 3 yıla kadar çıkarılabilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu