Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Kira Sınırı Uygulamasında Yıllık Enflasyon Hesabı Yok!

Ev kiralarına getirilen zam sınırı uygulamasının temmuzda sona ermesiyle oluşacak boşluğu dolduracak yeni düzenlemede enflasyon hesabının saf dışı bırakılması planlanıyor.
Yeni Kira Sınırı Uygulamasında Yıllık Enflasyon Hesabı Yok!
HABER GİRİŞ

Ev sahiplerinin yapacağı kira zammı için getirilen yüzde 25’lik sınır uygulamasının sona ermesine sayılı günler kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan beklenen açıklama geçen akşam geldikten sonra yeni kira sisteminin detayları netleşmeye başladı.

Yeni kira sisteminin içeriğini aktaran Sabah gazetesinin haberine göre fahiş kira artışlarının önüne geçmek için Adalet Bakanlığı’nın getireceği yasal düzenlemede yeni bir üst sınır tespit edilecek.

Kira artışında kullanılan tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) 12 aylık ortalaması yeni düzenlemede zam üst sınırı için saf dışı bırakılacak.

Kiraya yapılacak zamda konutun konumu, yaşı, metrekaresi, bulunduğu kat gibi özellikleri hesaba katılarak bölge değerleri tespit edilecek.

Ayrıca 5 yılı dolan kiracılardan alınan rayiç bedelin de süresinde değişiklik yapılması kararı düzenlemeye eklenecek maddeler arasında yer alacak.


Ev sahibi ile kiracı arasında yaşanan kira zammı ihtilafının giderilmesi ve fiyat artışlarında hakkaniyetli davranılması için getirilecek olan uygulama hakkında görüşlerini paylaşan Gayrimenkul Hukuk Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, zam oranında evin kriterlerine göre belirleme yapmanın öneminden şöyle bahsetti:

GCM Yatırım Banner

“Bu uygulama 5. katta, 100 metrekarelik bir dairenin bölge rayici ve ortalaması 10 bin liraysa 4 bin lira bedelle verilsin anlamına gelmiyor. O bölgede 20 bin liraya verilmesine müsaade edilmeyerek fırsatçılıkla mücadele edilmiş oluyor. Bakanlık tarafından toplanan verilerle sokak, mahalle rayiçleri belirleniyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.