Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kira Artışında Israrcı Ev Sahibine Hapis Cezası Yolu Göründü

Yüzde 25 zam sınırı yasağında kiracı ve ev sahibi ilişkisi sertleşti. Ev sahibinin ısrarlı aramaları ya da kapıya dayanması hapis cezası için gerekçe olacak.
Kira Artışında Israrcı Ev Sahibine Hapis Cezası Yolu Göründü
HABER GİRİŞ

Gittikçe büyüyen enflasyon canavarı toplumda kırılımlar yaratırken, ev sahibi ile karşı karşıya gelen kiracıların hukuki hakları gündeme gelmeye devam ediyor. Yüzde 25 zam sınırı ev sahiplerini kiracıya düşman ederek beklenenin aksine kiracılar daha çok mağduriyet yarattı.

Kirada artış ısrarını sürdüren ev sahiplerinin taciz boyutuna ulaşan ısrarı hapis cezalarına kadar gitti.

Kiracıların ısrarcı ev sahiplerine karşı nasıl bir yol izleyeceği sorusunu cevaplayan Avukat Levent Karakoç’a göre kira anlaşmazlığı yüzünden ev sahibinin kiracıyı ısrarla araması ya da kapıya dayanması “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçunu teşkil ettiği için tutuklama nedeni olarak kabul edilebiliyor.

Milliyet’e konuşan Karakoç, söz konusu tutuklamada ev sahibi için 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının hükmedilebildiğini şöyle aktardı:

“Bir kira ilişkisi kapsamında kiralayanın yahut onun adına hareket edenlerin (emlakçı, aracı vs. gibi) kira bedelinin arttırılması hususunda kiracıyı ısrarlı bir şekilde araması, konutuna veya iş yerine gelmesi ya da kiracının ikamet ettiği konutun ev sahibi tarafından, kiracıya göz dağı verme maksatlı olarak konuta zarar verilmesi ve benzeri davranışlarda bulunması gibi eylemler temel haliyle “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçunu teşkil eder. Bu suçun takibi mağdurun şikayetine bağlı olup, şikâyet üzerine fail 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”


Ev sahibinin kendi konutu da olsa kiracının izni olmadan hane sınırları içerisine girişinde sınır kırmızı çizgilerle çekilmiş durumda.

GCM Yatırım Banner

Buna göre bahçe, depo ve balkon dahil kiralanan konutun herhangi bir eklentisinin içine kiracının rızası olmaksızın girilmesi konut dokunulmazlığını ihlal suçu teşkil ediyor.

Söz konusu suç nedeniyle faile 1 yıla kadar hapis ya da adli para cezası uygulanabiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın