Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Yılın İlk Enflasyon Rakamları Açıklandı

Euro Bölgesi’nde enflasyon Ocak’ta bir önceki aya kıyasla geriledi. Buna rağmen Avrupa Merkez Bankası’nın hedefinin üzerinde seyrediyor.
Euro Bölgesi’nde Yılın İlk Enflasyon Rakamları Açıklandı
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), yılın ilk ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Veriler enflasyonda geçen ay bir önceki aya kıyasla düşüş yaşandığını gösteriyor. Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon yüzde 2,8 olarak gerçekleşti. Aralık ayında bu rakam yüzde 2,9 olarak açıklanmıştı.

Enflasyon bir önceki yıl yüzde 8,6 idi. Daha geniş blok genelinde enflasyon, bir önceki aydaki yüzde 3,4 seviyesinden Ocak ayında yüzde 3,1’e düştü.

Enerji, gıda, alkol ve tütün gibi daha değişken unsurların hariç tutulduğu çekirdek enflasyon da beklentilerle paralel olarak yüzde 3,4’ten yüzde 3,3’e geriledi. Bireysel üye ülkeler arasında enflasyon, bloğun en büyük ekonomisi olan Almanya’da 2024 sonundaki yüzde 3,8’den yüzde 3,1’e düştü.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 1,73 ile hizmetlerde gerçekleşti. Hizmetleri, yüzde 1,13 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 0,53 ile enerji dışı sanayi ürünleri takip ederken, enerji ürünlerinde yüzde 0,62 düşüş kaydedildi.

Enflasyon yılın ilk ayında Romanya’da yüzde 7,3, Estonya’da yüzde 5, Hırvatistan’da yüzde 4,8, Polonya’da yüzde 4,5, Slovakya’da yüzde 4,4, Avusturya’da yüzde 4,3, Bulgaristan’da yüzde 4, Macaristan ve Malta’da yüzde 3,7, İspanya’da yüzde 3,5 ve İsveç’te yüzde 3,4 olarak belirlendi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon halen Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinin olmaya devam ediyor. ECB sıkılaşma politikası kapsamında faiz oranlarını yüzde 4,50 seviyesine kadar çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın