Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde İşsizlik Ekonomik Çalkantıdan Etkilenmedi

Euro Bölgesi'nde Eylül ayı işgücü istatistikleri açıklandı. Buna göre işsizlikte 0,1 puanlık bir düşüş oldu. İşte detaylar...
Euro Bölgesi’nde İşsizlik Ekonomik Çalkantıdan Etkilenmedi
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Bürosu (Eurostat), Euro Bölgesi ve Avrupa Birliği (AB) için işsizlik verilerini açıkladı. Yayımlanan verilere göre Euro Bölgesi’nde işsizlik son beş aydır neredeyse hiç değişmiyor. Ağustos ayında yüzde 6,7 olan işsizlik, Eylül’de yüzde 6,6’ya ılımlı bir düşüş yaptı.

Mayıs ayından bu yana da bu seviyelerde seyrediyor. Kadınlarda işsizlik oranı yüzde 7,2’den yüzde 7,1’e inerken, erkeklerde yüzde 6,2 ile değişim göstermedi.

AB’de ise yüzde 6,0 ile bir önceki ayla aynı kaldı. Kadınlarda işsizlik oranı değişim göstermeyerek yüzde 6,4, erkeklerde yüzde 5,7 oldu.

Euro Bölgesi’nde işsiz sayısı 10 milyon 988 bin, AB’de 12 milyon 960 bin oldu. İşsiz sayısı bir önceki aya göre AB’de 52 bin, Euro Bölgesi’nde 66 bin azaldı.

Geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında işsiz sayısı Euro Bölgesi’nde 1 milyon 71 bin, AB’de ise 1 milyon 304 bin daha düşük seviyede bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Genç işsizlik oranı AB’de yüzde 14,6 olurken, Euro Bölgesi’nde yüzde 14,3’ten yüzde 14,4’e yükseldi. AB’deki genç işsiz sayısı 2 milyon 747 bin, Euro Bölgesi’nde 2 milyon 241 bin kişi olarak açıklandı.

Genç işsiz sayısı AB’de 48 bin, Euro Bölgesi’nde 25 bin arttı. Yıllık bazda ise sırasıyla 79 bin ve 50 bin düşüş oldu.

Açıklanan veriler, enerji kriziyle mücadele eden Avrupa ekonomisinde resesyon yaşanırken işgücü piyasasının direncini koruduğunu ortaya koydu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın