Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Ekonomiye Güven Ekim’de de Zayıf Kaldı

Avrupa’da ekonomik görünüm giderek bozuluyor. İşletme ve tüketicilerin ekonomiye güveni Ekim’de de geriledi. Raporda yer alan bazı önemli noktalar şöyle;
Euro Bölgesi’nde Ekonomiye Güven Ekim’de de Zayıf Kaldı
HABER GİRİŞ

Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Mali İşler Genel Müdürlüğü, Euro Bölgesi için tüketicilerin ekonomiye beklentilerini gösteren verileri açıkladı. Raporda, Euro Bölgesi ve Avrupa Birliği’nde (AB) ekonomik duyarlılığın ve istihdam beklentilerinin zayıfladığı belirtildi.

İşletme ve tüketici anketlerinden yola çıkılarak yapılan hesaplamalara göre ekonomik duyarlılık göstergesi, Ekim ayında Euro Bölgesi’nde 1,1 puan azalarak 92,5’e, AB’de 1,5 puan azalarak 90,9’a geriledi.

İstihdam beklentileri göstergesi Euro Bölgesi’nde 1,8 puan düşüşle 104,5’e, AB’de 1,7 puan düşüşle 104,9’a indi.

Ekim ayında perakende ticaret sektöründe güven endeksi kısmen iyileşse de hizmet ve imalat sektöründe belirgin bir bozulma olduğu açıklandı.

Euro Bölgesi’nde ekonomik duyarlılık göstergesi geçen yılın Temmuz ayında 119,0 seviyesindeydi. Bu seviyeden sonra neredeyse her ay düşüş gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Tüketici Güveni Ekim’de Eksi 27,6 Ölçüldü

Tüketici Güveni Ekim’de Eksi 27,6 Ölçüldü
Kaynak: Avrupa Komisyonu

Tüketici güven endeksi eksili seviyelerde kalmaya devam ederek, 2009 yılı sonrasında en düşük seviyelerini korudu.

Enflasyondaki yüksek seyir tüketicilerin güvenindeki bozulmayı etkileyen en önemli faktör olarak ilk sırada yer aldı. Hanehalkının geçmiş mali durumuna dair değerlendirmelerinde de bozulma oldu.

Sanayiye güvende kayıp derinleşti. Eksi 1,2 değerinde gelen endeks, piyasanın eksi 1,8 olan beklentisinden iyi gelse de 20 ay sonra ilk defa üst üste iki ay negatif bölgede kaldı.

Sektör temsilcileri yeni siparişlerin belirgin şekilde kötüleştiğini bildirdi. Diğer yandan yöneticilerin gelecek üç yıl için üretim beklentilerinde iyimserlik oldu.

Son yayımlanan bir anket de enflasyon, büyüme ve işsizlik verilerinin daha iyi olacağına dair herhangi bir işaret vermedi. Avrupa Merkez Bankası Profesyonel Tahminciler Anketi’ne göre işsizlik ve enflasyon beklentileri yükseltildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.