Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde İmalat PMI 29 Ayın En Düşüğünde

Euro Bölgesi nihai imalat PMI verisi ön tahminlerin altında gelerek, ekonomide resesyonun etkisinin net bir şekilde hissedildiğini gösterdi.
Euro Bölgesi’nde İmalat PMI 29 Ayın En Düşüğünde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonominin öncü göstergelerinden biri olan imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri izlenmeye devam ediyor. Euro Bölgesi için de beklenen rapor geldi. S&P Global tarafından yayımlanan verilere göre imalat PMI Ekim ayında beklentilerden daha fazla daralma göstererek, ekonomide resesyonun başladığını işaret etti.

Eylül ayında 48,4 değerinde gelen endeks, Ekim’de 46,4 ile son 29 ayın en düşük seviyesine indi. Açıklanan bu değer, 46,6 olan ön tahminleri bile karşılamadı. Nihai imalat çıktı endeksi de 46,3’ten 43,8’e sert bir düşüş gösterdi.

İmalat PMI Sadece İrlanda’da İyimserlik Gösteriyor

İmalat PMI Sadece İrlanda’da İyimserlik Gösteriyor
Kaynak: S&P Global

İhracat talebinin jeopolitik belirsizliklerle düştüğü, yüksek enflasyon ve dünya genelinde zayıf ekonomik koşulların imalat sektörünü olumsuz etkilediği belirtildi. Girdi maliyetlerinde de enflasyonun tarihi yüksek seviyelerde kalmaya devam ettiği söylendi.

İmalat sektöründeki daralma devam ederken, üst üste dört aydır 50 eşik değerinin altında kaldı. Açıklanan 46,4 değerinin 2020 yılının Eylül ayından bu yana en düşük seviye olduğu bildirildi.

Raporda, takip edilen PMI verilerinin sadece İrlanda’da eşik değerin üzerinde olduğuna dikkat çekildi. İrlanda’da imalat PMI 51,4 ile son 2 ayın en düşük seviyesinde.

GCM Yatırım Banner

Yunanistan’da 48,1’le 22 ayın, Hollanda’da 47,9’la 27 ayın, Fransa’da 47,2’yle 29 ayın, İtalya’da 46,5’le 29 ayın, Almanya’da 45,1’le 28 ayın ve İspanya’da 44,7’yle 29 ayın en düşük seviyesinde.

S&P kıdemli ekonomisti Joe Hayes, “PMI anketleri artık açıkça gösteriyor ki, üretim ekonomi resesyonda.” diyerek Ekim ayında yeni siparişlerin düştüğünü söyledi. Bunların inatla yüksek kalmaya devam eden enflasyonun  ve tedarik zincirindeki baskıların bir kanıtı olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.