Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman İmalat Ekonomisi 2,5 Yılın En Zayıf Seviyesinde

Avrupa’nın beklenen verilerinden Alman İmalat PMI açıklandı. Nihai verilere göre Almanya’nın imalat ekonomisi Ekim’de daralma bölgesinde kaldı.
Alman İmalat Ekonomisi 2,5 Yılın En Zayıf Seviyesinde
HABER GİRİŞ

Almanya için nihai İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) verileri, S&P Global tarafından yayımladı. Rapora göre Almanya İmalat PMI, Ekim’de 45,1’e gerileyerek beklentilerden kötü geldi.

Resesyon endişelerinin arttığı ülkenin PMI’sına ilişkin ön tahmin 45,7 olmuştu. Eylül’de 47,8 olan İmalat PMI, Ekim ile birlikte dördüncü kez daralma bölgesinde kaldı.

Aynı zamanda Mayıs 2020 sonrası imalat ekonomisinin en kötü performansı oldu. İmalat sektöründeki daralma dördüncü çeyreğin başında hız kazanırken mal üreticileri, Mayıs 2020 sonrası üretimde en sert düşüşü bildirdi.

Ayrıca ekonomik görünüm ve yüksek enerji maliyetlerine ilişkin artan endişeler ortasında yeni siparişlerde derinleşen bir düşüşe dikkat çekildi.

Ekim ayında gösterge endeksteki düşüş, hem üretimdeki hem de yeni siparişlerdeki daha hızlı düşüşlerden kaynaklandı. Yeni siparişler, küresel mali kriz ve ilk COVID şoku sırasında kaydedilenlerin ardından tarihin en keskin daralmasını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Yüksek enflasyon, artan enerji maliyetleri ve görünüme yönelik endişelerle müşteriler daha fazla temkine yönelirken bu durum üretimdeki düşüşleri yönlendirdi.

S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Phil Smith, Ekim ayındaki PMI’nın imalat sektöründeki iş koşullarının giderek daha zor hale geldiğini gösterdiğini söyledi.

“Üreticiler, ilk COVID dalgasından bu yana en düşük seviyelerine düşen beklentilerle, önümüzdeki 12 ayın görünümü konusunda ciddi endişe duyuyorlar.” diyen Smith, dördüncü çeyreğin başında, üretim seviyeleri üzerinde aşağı yönlü baskının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.