Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Aralık Enflasyonu Aralık’ta Artışa Geçti

Eurostat tarafından Euro Bölgesi’ne ilişkin Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. Raporda enflasyonda artış olduğu gözlemlendi.
Euro Bölgesi’nde Aralık Enflasyonu Aralık’ta Artışa Geçti
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından Euro Bölgesi Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. Ön okumalara göre Euro Bölgesi’nde manşet enflasyon Aralık ayında bir önceki aydaki yüzde 2,4′ten yüzde 2,9′a yükseldi. Buna karşın çekirdek enflasyon ise düşüşünü sürdürdü.

Yıllık bazda enflasyonun yüzde 3 seviyesinde gelmesi bekleniyordu. Enerji, gıda, alkol ve tütün fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon, Kasım ayındaki yüzde 3,6 seviyesinden geçen ay yüzde 3,4′e geriledi.

Fiyatlardaki ılımlı düşüşler nedeniyle enerji piyasasından kaynaklanan baz etkileri nedeniyle genel bir artış bekleniyordu. Enerji fiyatları Kasım ayındaki yüzde 11,5′lik düşüşe kıyasla Aralık ayında yıllık yüzde 6,7 düşüş gösterdi.

Son enflasyon verileri, piyasaların faiz indirimlerinin yazdan önce başlamasını beklemesiyle Avrupa Merkez Bankası’nın politika oluşturma gidişatına ilişkin tartışmaları artırabilir. ECB son iki toplantıda faiz oranlarını yüzde 4,50 seviyesinde sabit bırakmıştı.

25 Ocak’ta para politikasını görüşmek üzere toplanacak olan ECB, geçen ay yatırımcıların yakın faiz indirimi beklentilerine karşı çıkarak, enflasyonun yüzde 2’ye ulaşacağından emin olmak için ücret baskılarının azaldığına dair işaretler görmek istediğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın