Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Ekonomisinde Büyüme Beklentiyi Aştı

Euro Bölgesi'nin yeni büyüme rakamları, bu yılın ikinci çeyreğinde ekonomik aktivitenin toparlandığına işaret etti. Detaylar haberde;
Euro Bölgesi Ekonomisinde Büyüme Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği istatistik ofisi Eurostat tarafından yayımlanan ön tahmine göre Euro Bölgesi’nde 2023 yılının ikinci çeyreğinde mevsimsellikten arındırılmış gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) yüzde 0,3 arttı. Açıklanan sonuca göre piyasanın yüzde 0,2’lik büyüme beklentisini aştı.

Euro Bölgesi’nde yeni büyüme rakamları, 2023 yılının ikinci çeyreğinde ekonomik aktivitenin hızlandığına işaret etti.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYİH yıllık bazda, bir önceki çeyrekte her iki bölgede de yüzde 1,1 artarken, 2023’ün ikinci çeyreğinde Euro Bölgesi’nde yüzde 0,6 ve Avrupa Birliği’nde (AB) ise yüzde 0,5 yükseldi.

2023 yılının ikinci çeyreğin üye devletler arasında bir önceki çeyreğe kıyasla en yüksek artış hızı yüzde 3,3 ile İrlanda’da kaydedildi.

ING’nin Kıdemli Euro Bölgesi Ekonomisti Bert Colijn, İrlanda’nın büyüme rakamlarını değerlendirdi. Colijin, ”İrlanda olmasaydı büyüme yarı yarıya düşerdi. En değişken bileşenlere baktığımızda, ekonominin genel olarak durgun kaldığını savunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Bloktaki en büyük ekonomiler arasında yer alan Fransa ise 2023 yılının ikinci çeyreğinde dirençli olduğunu kanıtlayarak yüzde 0,5’lik büyüme bildirdi.

Colijin Eurostat raporuna ilişkin 2023 yılı üçüncü çeyrekle ilgili beklentilerinin de paylaştı. Anket verilerine bakıldığında Euro Bölgesi’nde gelecek çeyrekler için risklerin aşağı yönlü olduğunu belirtti.

Almanya ekonomisi ise 2023 yılının ikinci çeyreğinde zayıf olduğunu kanıtlayarak durgunlaştı ve bir büyüme göstermedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın