Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Et ve Süt Kurumu’nu Taklit Edenlere Ceza 8 Milyon TL’den Fazla Oldu

Ticaret Bakanlığı, Et ve Süt Kurumu’nun ismini kullanarak tüketiciler için aldatıcı faaliyette bulunan işletmeleri merceğine aldı. İşletmelere idari para cezası verildi.
Et ve Süt Kurumu’nu Taklit Edenlere Ceza 8 Milyon TL’den Fazla Oldu
HABER GİRİŞ

Ramazan ayında vatandaşın geçen yıl olduğu gibi bu yıl da et fiyatlarında sürpriz zamlarla karşılaşmasının ardından Et ve Süt Kurumu’nun kıyma ve kuşbaşı et fiyatlarını yaklaşık yarı fiyatına sabitleyip anlaşmalı işletmelerde satışa çıkarmasına hile karıştı.

Et fiyatları sabitlendikten sonra İstanbul’da 3 farklı tarifenin ortaya çıktığına yönelik haberlerden sonra kendisini Et ve Süt Kurumu olarak tanıtan kasap işletmelerinin de vatandaşa pahalı ürün sattığı ortaya çıktı.

Gelen haberler üzerine Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Bakanlığa bağlı Reklam Kurulu, vatandaşı dolandıran kasap işletmelerine para cezası kesti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Reklam Kurulu’nun Et ve Süt Kurumu olarak tanıtımda bulunan kasap işletmeliyle ilgili toplam 206 adet dosyayı karar bağladığı ve 7 milyon 140 bin 604 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

Et ve Balık Logosu Kullananlara 1 Milyon Liradan Fazla Para Cezası Kesildi

Kasapların yanı sıra son günlerde gündeme gelen balık işletmelerinin de kurul tarafından merceğe alındığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, “Gerek basına yansıyan haberlerde gerekse de bakanlığımıza ulaşan başvurularda dikkat çeken, ülkemizde faaliyet gösteren bazı kasap işletmelerinin ‘Et Balık Kasabı’, ‘Et Balık K.’, ‘Et Balık İl/İlçe Adı’, ‘Et Balık Tanzim’ gibi isimlerle iktisadi devlet teşekkülü olan Et ve Süt Kurumu; toplum nezdinde bilinen eski adıyla Et ve Balık Kurumu’nun unvanını ve logosunu taklit eder nitelikte isim ve tanıtım görselleriyle faaliyet gösteren işletmelerin tanıtımları olmuştur” denildi.

Yürütülen ön inceleme ve değerlendirmelere göre ülke genelinde benzer usulsüzlüklerin yaşandığı, taklitte bulunan işletmelerin 81 ildeki Ticaret İl Müdürlükleri tarafından mercek altına alındığı aktarıldı.

Alınan karara göre et ve balık logosu kullanan işletmelerin 1 milyon 110 bin 432 lira idari para cezasına çarptırıldığı şöyle açıklandı:

“Et ve Süt Kurumunun itibarından haksız yararlanılmak suretiyle tüketicilerin güveninin kötüye kullanıldığı ve bu nedenle tüketicilerin tecrübe ve bilgi eksikliklerinin istismar edildiği gerekçesiyle; Kurul gündeminde görüşülen söz konusu işletmelere 1.110.432 TL idari para ve anılan tanıtımların durdurulması cezaları tesis edilmesine karar verilmiştir.”

Açıklamada, tüketicilerin güvenli şekilde alışveriş yapması ve aldatıcı reklamlardan korunması için çalışmaların süreceği mesajı verildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.