Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yıllanmış Şarap Misali Eskidikçe Değerlenen 12 Otomobil Modeli

Bazı otomobillerin değeri yıllar geçtikçe daha da artar. Porsche 356A Speedster, Shelby 427 Cobra, Jaguar E-Type ise bunlardan bazıları.
Yıllanmış Şarap Misali Eskidikçe Değerlenen 12 Otomobil Modeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Erkeklerin araba tercihlerini her zaman tahmin etmek mümkün değildir. Bazıları büyük, iri kıyım kamyonlardan hoşlanırken; kimisi sportif ve lüks görünümlü otomobillerin hastasıdır. Ortak noktaysa verdikleri değerdir. Yani tutkunu olduğu araç ne olursa olsun, onlar için garajlarına çektikleri sıradan bir otomobil herhangi bir tekerlekliden çok daha fazlasını ifade eder. Aslına bakarsanız otomobil tutkusu, bazıları için hastalık boyutuna ulaşıyor. Özellikle bu virüsü kanlarında taşıyan zenginler, tahmin edebileceğiniz gibi garajlarını birbirinden lüks markaların en pahalı modelleriyle dolduruyor.

Otomobil tutkusunun bir aşka, sevdaya benzediğinden söz etmiştik. Yaşayanlar bilir, bir aşk hikayesi ne kadar uzun yol kat ederse, tıpkı yıllanmış şarap gibi tatlanır. Bu durum otomobillerde de çok farklı değildir. Sektörün öncü firmalarına ait bazı efsanevi modeller, üzerinden yıllar da geçse değerinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Hatta aksine kazanmaktadır. Araba koleksinerlerinin hemen hepsi, dünya üzerinde gözle görülmeyen bir rekabet içerisindedir. Çünkü aradıkları araçlar, yıllar önce üretimi durdurulmuş ve sınırlı sayıda servis edilmiş otomobillerden oluşur. Hal böyle olunca da klasik modellerin bazıları, akıl almaz fiyat etiketleriyle alıcı bulur.

Kuşkusuz otomobil markaları için ürettikleri her model değerlidir. Ama bugün sizlerle sürücü koltuğuna oturacağımız 12 model onların göz bebekleridir. Eğer bugün hepimiz hayranı olduğumuz otomobil markalarının genel özelliklerini ezbere biliyorsak, boy boy afişlerini duvarlara asıyorsak; bu biraz da listemizde yer alan modeller sayesinde gerçek olmuştur. Eğer hazırsanız, dev markaların göz bebeklerine daha yakından göz atalım…

Huzurlarınızda yıllanmış şarap misali eskidikçe değerlenen otomobil modelleri:

12 Lotus Esprit

Lotus Esprit1972 yılındaki Torino Otomobil Fuarı’nda konsept otomobil olarak tanıtıldı. İlk gösterimi ise 1976 yılında yapıldı ve üretimine 2004 yılına kadar devam edildi. Şık hatları ve tasarımı yıllar içerisinde gelişmeye devam etti. 1987 yılında da olduğu gibi Vakum Destekli Rezin Enjeksiyon işlemi, önceki ele yatırma tekniği ile yer değiştirmiştir. Yeni Esprit, 2010 Paris Motor Show’da seyirci karşısına çıkarıldı ve 2014 yılında bu arabayı üretme kararı alındı. Sahipleri tarafından eski modellerine daha fazla hayranlık ve gıpta ile bakılıyor.

GCM Yatırım Banner

11 Chevy Camaro

Chevy CamaroChevrolet Camaro’nun Corvair Monza modeli, Ford Mustang’e bir cevap olarak üretildi. Üreticiler için rekabet, daha iyisini üretmek için her zaman otomotiv sektörünün itici gücü olmuştur. Bu yarış, gelecekte de uçan arabalar ile devam edecektir.

Mustang ve Pontiac Firebird modellerinin de piyasada olmasına rağmen, 1966 yılında tanıtımı yapılan Camaro daha çok tercih edilen bir klasik olmuştur. Eski model Camaro’lar araba hayranları tarafından halen daha yüksek talep gören ve sevilen otomobiller arasında yer alır.

GELMİŞ GEÇMİŞ EN PAHALI 10 CHEVROLET MODELİ İÇİN TIKLAYIN.

10 1971 Datsun 240Z

1971 Datsun 240ZBu araba, Amerika’da Datsun 240z olarak bilinirken; Japonya’da Nissan s30 olarak tanınmaktaydı. Bu iki kişilik yarış arabası, 5 yıl önce İngiltere’de benzeri olarak üretilen MGB-GT’ten daha fazla getiriye ve daha yüksek performansa sahipti.

Aslında Japon otomobil üreticilerinin saygın ekonomik arabalarına göre daha iyi ve daha fazla ürettikleri Datsun 240z, Amerika’nın büyük tanıtım aracı olmuştur. 2004 yılındaki Uluslararası Spor Arabalar listesinde 1970’lerin en iyi ikinci arabası olarak gösterilmiştir.

9 Porsche 356A Speedster

Porsche 356A SpeedsterPorsche 356, 1948 yılında üretildi ve Birleşik Devletlerde satılan ilk Porsche oldu. 18 yıl boyunca üretimi devam eden bu arabanın Speedster, Roadster ve A, B, C versiyonları gibi birçok seçeneği de bulunuyordu. 1964 yılında üretilen C modeli, aynı yıl 911 adı altında tanıtılmıştı. Her ne kadar 911’ler daha fazla satılsa da bu modeller Porsche 356 baz alınarak yapılmıştır.

EFSANE MARKA PORSCHE ve EN PAHALI 5 MODELİ İÇİN TIKLAYIN.

8 Shelby 427 Cobra

Shelby 427 Cobra1966 model bir Shelby Cobra 427 Super Snake, 7 yıllık sahibinin ödediğinden biraz daha az miktar olan 5.1 milyon dolara satılmıştı. Böylesine yüksek fiyata satılması gayet doğal, çünkü bugüne kadar sadece 2 adet Super Snakes üretildi. Bill Cosby’in sadece bir kez kullandıktan sonra sattığı ve sonraki sahibinin uçurumdan yuvarlanarak öldüğü bu araba fazlasıyla hızlıydı. 1963 ve 1965 yılları arasında tabi ki ufak değişiklikler ile başka 427 modelleri de üretildi. Açıkçası, bu arabalardan birini bu fiyat aralığından daha ucuza bulamazsınız.

OTOMOBİL TUTKUNU CARROLL SHELBY HAKKINDA 19 ŞAŞIRTICI GERÇEK İÇİN TIKLAYIN. 

7 Jaguar E-Type

Jaguar E-TypeBu İngiliz spor araba, 1961 ve 1975 yılları arasında üretildi. Ayrıca, şık hatları ve yüksek performansı ile oldukça dikkat çekiciydi. Hatta Enzo Ferrari bile Jaguar E hakkında; “bugüne kadar üretilen en güzel araba,” ifadesini kullanmıştı. Herhangi bir erkek ya da kadın eski model Jaguar’ların içerisinde olduklarında, yüksekten uçtuklarını göreceklerdir. Eğer yetenekli, sabırlı ve restorasyon aşkına sahipseniz, uygun fiyata bakıma ihtiyacı olan birkaç tane Jaguar E-Type bulabilirsiniz.

YILLARIN ESKİTEMEDİĞİ EFSANE MARKA JAGUAR HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ 10 GERÇEK İÇİN TIKLAYIN.

6 Maserati Ghibli 4.7

Maserati Ghibli 4.71966 yılında Turing Motor Show’da tanıtılan Maserati Ghibli modelinin yapımını, tanınmış İtalyan otomobil üreticileri gerçekleştirdi. Ghia şirketindeki Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlanan Ghibli, uzun ön kaputu ve aerodinamik hatchback yapısı ile dikkatleri üzerine çekmişti.

Cabrio özelliğine sahip Ghibli Spyder, 1969 yılında tanıtıldı ve iki kişilik koltuğunun arkasına rahatça katlanabilir ve ya sabit kalabilen tavan seçenekleri sunuldu. Maserati uzun süre, kendine özgü spor arabaları ve sahip olduğu Ghibli modeli ile anılmıştır.

MASERATİ HAKKINDA KİMSENİN BİLMEDİĞİ 15 ÖZELLİK İÇİN TIKLAYIN.

5 Aston Martin DB5

Aston Martin DB5Skyfall filminde kullanılmasından dolayı 1964 model Aston Matin DB5, James Bond’un en çok tanınan otomobillerinden biriydi. Hızlı, seksi ve çok pahalı… Açık arttırma ile 2010 yılında 4.6 milyon dolara satılan bu aracı Bond ayrıca, Altın Parmak ve Yıldırım Harekatı filmlerinde de kullanmıştı. Skyfall filminde Daniel Craig tarafından kullanılan bu otomobil, 450 bin dolarlık fiyatı ile çok daha uygun. Yeryüzünde bu arabanın sürücüsüne ve ya sahibine hayran olmayan bir erkek bulmanın imkanı yok gibi görünüyor.

ASIRLIK TARİHİYLE ASTON MARTİN HAKKINDA DUYULMAMIŞ 9 ŞAŞIRTICI GERÇEK İÇİN TIKLAYIN. 

4 Mercedes 300SL Gullwing

Mercedes 300SL Gullwing1954 yılında tanıtılan bu klasik Mercedes, savaş sonrası Amerikan ekonomisinde şirket için yenilikçi bir tasarım olarak kabul gördü. Martı kanadı kapı tasarımı, alışıldık kapılar için yeterli alana izin vermeyen ağır metalden oluşmuş iskeletten üretildi. Aslında bu kapılar, otomobile binip inmek için biraz sorun oluşturduğu için yatırılabilir bir direksiyon eklendi. %80’den fazlası satılan bu araç, Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça popüler oldu. Hala eski model araba meraklılarının aradığı ve oldukça popüler bir klasiktir.

TÜM ZAMANLARIN EN HIZLI 10 MERCEDES’i İÇİN TIKLAYIN.

3 Mustang Boss 429

Mustang Boss 429Sadece 829 adet orijinali üretilen Boss 420, ender bulunan kaslı bir araba olarak kabul görüyor. Bu model baz alınarak yapılan 429 motorları, Nascar kurallarına uygun birer canavardı. Ne yazık ki daha sonra Ford, Mustang modellerinin genişliğinin bu büyüklükte bir motor için yeterli olmadığını fark etti. Bu nedenle arabaların gövdelerini yeniden yapılandırmak zorundaydı. Sonuç olarak, hala en iyi antika arabalardan biri olarak kabul edilen bu hızlı ve muhteşem modeli üretti.

TÜM ZAMANLARIN EN KARİZMA 10 MUSTANG MODELİ İÇİN TIKLAYIN.

2 Corvette Stingray

Corvette Stingray1963 model Corvette Stingray, muhtemelen Corvette marka arabaların en çok dikkat çeken modeliydi. Aslında Jay Leno da bunlardan bir tanesini satın aldı ve orijinal haline döndürmek için restore ettirdi. Tüm Stingray modellerine hayran olunmasına rağmen, orijinal 1963 model Stingray modelleri daha fazla rağbet görüyor.

O dönemde olağan dışı bir tasarım öğesi olan bu araba, bölünmüş sportif arka camı ile çağın ötesinde bir araba olarak kabul edildi. Gizli farlar, kolay açılır-kapanır ve kısaltılmış tavanı ile bu araba, bir tür aerodinamik spor araba tasarımına sahiptir.

Stingray’ın hafif tasarımı sayesinde diğer araçlardan daha hızlı bir ivme kazanması mümkündü. Hem cabrio hem de coupe versiyonları benzer şekilde talep gördü. Zirvede yer alan eski model otomobillerden biri olmasının nedeni, bu araçtan daha iyisinin yapılmamış olmasıydı.

CORVETTE HAKKINDA DUYMADIĞINIZ 10 ŞAŞIRTICI GERÇEK İÇİN TIKLAYIN.

1 1969 Dodge Charger

1969 Dodge ChargerBu otomobilin listemizde olmasına şaşırdınız mı? Charger, kesinlikle bir klasik ve diğerlerinden daha fazlasını bulabileceğiniz bir araçtır. Orta boy bir otomobilden daha uzun olan bu araç; kapatıldığında ızgaranın içerisine giren dönüş farlarının yanı sıra, 6 stop lambasını da barındıran aerodinamik spor araba tasarımı gibi birçok özelliğe de sahip.

YILLARA MEYDAN OKUYAN TARİHİYLE DODGE HAKKINDAKİ 15 GERÇEK İÇİN TIKLAYIN.

Ford’un Mustang modeline ve Plymouth Barracuda’ya karşılık 1966 yılında geliştirilen bu model, modifiye olarak daha fazla arzu edildi. Alışılmışın dışında tasarlanan 1969 model, kısmen popüler oldu. Çünkü 69 model Charger, 1979 ve 1985 yılları arasında yayımlanan The Dukes of Hazzard ismindeki popüler televizyon dizisinde General Lee adı ile ünlendi. Günümüzde ise Dodge Charger, değerli bir eski model otomobildir.

Erkekler ve arabaları arasında her zaman bir bağ vardır. Bazen onları satmak ve onlardan ayrılmak zorunda kaldığımızda duygu dolu anlar yaşarız. Hatta servise bıraktığımızda bile aklımız hep onlardadır. Ailemizin birer ferdi gibi olan bu araçların eski ya da ilk modelleri bizler için oldukça değerlidir. Çünkü onlar orijinaldir ve üzerinde herhangi bir oynama yapılmadan piyasaya sürülmüştür. Bu durumu yeni doğan bir çocuğa benzetebilirsiniz. İlkler elbette hepimiz için özeldir. Peki, bizler için özel ve değerli olan bu araçlardan listemize eklemek istediğiniz var mı ya da sizin için sıraladığımız bu modellerden hangilerini tercih ederdiniz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.