Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Esad’dan Türkiye Çıkışı! ” Görüşmelerin Seviyesi Yükseltilecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın görüşmesine dair söylemler ülke gündeminde yer alamaya devam ederken Esad'dan konuya dair açıklama geldi.
Esad’dan Türkiye Çıkışı! ” Görüşmelerin Seviyesi Yükseltilecek”
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın görüşmesine dair yorumlar uzun süredir gündemde yer alıyor. Özellikle Erdoğan’ın yakın bir zamanda Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile tokalaşma görüntüleri Esad’la görüşme ihtimalini ortaya çıkardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi öncesinde “Keşke Esad da burada olsaydı” sözleri Suriye ile normalleşmeye gidilir mi sorusunu oluşturdu. Durum böyleyken konuya dair bugün Beşşar Esad’dan açıklama geldi.

“Suriye Türkiye’den Söz Değil İcraat Bekliyor”

Al Ahbar gazetesine konuşan Esad, Ankara ile yapılan görüşmelerin henüz istihbarat düzeyinde olduğunu söyledi. Türkiye ile görüşmelerin seviyesinin yakında yükseltileceği mesajını verdi.

Esad, Türkiye’nin Suriye’nin taleplerini karşılamaya hazır olduğuna değindi. Suriye’nin, Türkiye’den söz değil icraat beklediğini söyledi. Ankara’nın siyasi yönelimde diğer Arap ülkelerine göre daha kararlı olabileceğini kaydetti.

Türkiye’nin bu tutumuna yönelik değerlendirmede bulunan Esad, Türkiye’nin tavrının samimi mi yoksa sadece siyasi bir manevra mı olduğunun kararına varmanın mümkün olmadığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

“Ülkeler Suriye’ye Olan Tavrını Değiştirmeli”

Herhangi bir ülke ile diplomatik ilişkilerin normalleşmesinde bir sorun olmadığına dikkat çeken Suriye Devlet Başkanı, tek şartlarının ülkelerin kendilerine olan tavrını değiştirmesi olduğunu kaydetti.

Türkiye ve Suriye’deki yetkililerden konuya yönelik açıklamalar gelirken, Suriye parlamentosu milletvekili ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Pierre Marjane’nin son değerlendirmesi dikkat çekti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için şartları açıklayarak, bunlardan birinin Türkiye’nin Suriye topraklarını işgal ettiğini kabul etmesi ve Suriye’den çekilmeye hazır olduğunu göstermesi olarak belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın