Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Suriye İkili Görüşme için Şartlarını Açıkladı

Erdoğan-Esad görüşmesinin zemini kurulmaya başladı. Şam, Ankara’dan istediği şartları açıkladı. Detaylı bilgi haberde...
Suriye İkili Görüşme için Şartlarını Açıkladı
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile görüştükten sonra Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile de görüşme ihtimali Suriye’de karşılık buldu. Erdoğan’ın uzun süredir görüşmediği Esad ile görüşmesi ve Ankara-Şam ilişkilerinin yeniden normalleşmesi için şartlar ortaya döküldü.

Suriye parlamentosu milletvekili ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Pierre Marjane, Türkiye’nin tepkisini çekecek şartlar açıkladı.

Kısa Dalga’ya konuşan Marjane, “Türkiye ile bir diyalog zemini oluşabilir ancak öncelikle Türkiye terörist çeteleri finanse ederek, eğiterek Suriye topraklarını işgal ettiğini kabul etmeli. İkincisi Suriye topraklarından çekilmeye hazır olduğunu belli etmeli” dedi.

Sıralanan iki şartın yerine getirildiğine dair somut adımlar beklendiğinin altını çizdi.

“Türkiye Hava Saldırısında Kürtlerle Birlikte Suriyelileri de Vurdu”

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine başlattığı hava harekâtını karadan devam ettirme niyeti, Şam’da olumlu karşılanmadı.

Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesi istenirken yeni askeri operasyonların düzenlenmesi, iki ülke arasındaki soğuk rüzgarları şiddetlendirdi.

Konu hakkında yorumda bulunan Merjane, Türkiye’nin PKK konusundaki endişelerini anladıklarının altını çizdi.

Ancak Türkiye’nin düzenlediği son hava saldırısında Kürt ayrılıkçı grupların yanı sıra Suriyeli sivillerin ve askerlerin de vurulduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu