Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Esad Türkiye ile Ortak Stratejiye Yeşil Işık Yaktı

Seçimlerden önce Ankara ile aynı masaya oturan Şam tarafından Erdoğan iktidarı ile ortak strateji oluşturmaya ikna mesajı geldi. Detaylar haberde…
Esad Türkiye ile Ortak Stratejiye Yeşil Işık Yaktı
HABER GİRİŞ

Seçime giderken Esad rejimiyle barışmak için Rusya’nın arabuluculuğunda Suriye ile aynı masaya oturan Ankara’nın normalleşme girişimleri karşılık buldu. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya, İran ve Türkiye’nin dahil olduğu dörtlü zirveden ortak strateji çıkması için istekli olduğu mesajını verdi.

İran Dışişleri Bakanı Başdanışmanı Ali Asger Haci ile heyetini ağırlayan Suriye lideri, Astana formatındaki dörtlü zirveye değinerek, bir sonraki süreçte Rusya, Suriye, İran ve Türkiye arasındaki koordinasyonun öneminin altını çizdi.

Esad, “Zeminin temellerini tanımlamak ve takvime bağlı olarak yaklaşan müzakerelerin üzerine inşa edileceği başlıklarla hedefleri, bu başlıkların uygulanmasına yönelik mekanizmaları tam olarak netleştirmek için tarafların Moskova ve Tahran’la işbirliği içinde ortak strateji geliştirmesi gerektiğini” söyledi.

Türkiye, Dörtlü Zirvede Suriye ile Masaya Oturmuştu

Rusya tarafının daha önce duyurduğu gibi Rusya, Türkiye, Suriye ve İran arasında dörtlü zirve Nisan ayında Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılmıştı.

Dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde yapılan toplantının ardından Mayıs ayında bakanlar düzeyinde de görüşme düzenlenmiş, zirvede Suriye’nin toprak bütünlüğü ele alınmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.