Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye-Suriye Görüşmesi Öncesi Şam Ankara’ya Muhtıra Verdi

Ankara’nın Esad açılımı çıkmaza girdi. Suriye, görüşme yapmadan önce şartlarının Türkiye tarafında kabul görmesi için Rusya aracılığıyla Ankara’ya muhtıra verdi.
Türkiye-Suriye Görüşmesi Öncesi Şam Ankara’ya Muhtıra Verdi
HABER GİRİŞ

14 Mayıs günü tarihi seçimine giderken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm eleştirilere ve geçmişteki söylemlerine rağmen Esad açılımına adım adım yaklaşmasına Suriye tarafı reaksiyon gösterdi. Rusya aracılığıyla yapılması planlanan Türkiye-Suriye normalleşmesinde Şam’ın öne sürdüğü şartlar için ısrarcı olduğu öğrenildi.

Kürt medya grubu Rûdaw’a konuşan Suriye parlamentosu Milletvekili Ali Odeh El Cadan, ülkelerin dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleştireceği görüşme öncesi Şam yönetiminin ilk hamlesini yaptığını paylaştı.

Suriye tarafının görüşme öncesi Moskova aracılığıyla Ankara’ya bir mutabakat muhtırası gönderdiğini ve muhtıradaki şartların kabulüne göre görüşmenin yapılacağını açıkladı.

“Dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı yapmadan önce ön adım olarak birkaç noktada anlaşmamız gerekiyor” diyen El Cadan, şartlardan birinin, Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesi olduğunu aktardı.

Suriye’nin kuzeyine askeri harekat düzenleyen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) geri planda kalmasını ve silahlı gruplara destek veren Ankara yönetiminin bu kararından vazgeçmesi gerektiğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

“AK Parti’nin Kullanacağı Bir Koz Değiliz”

Açıklamasında Türkiye seçimlerine vurgu yapan El Cadan, 14 Mayıs gününün Erdoğan ve partisi için tarihi dönüm noktası olacağına dikkat çekerek, iktidarın seçim amaçları için zaman kazanmaya çalıştığını söyledi.

Milletvekili, “AK Parti’nin kullanacağı bir koz değiliz, egemen bir devletiz ve kontrolümüze geri verilmesi gereken işgal edilmiş topraklarımız var” şeklinde çıkışta bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.