Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Suriye ile Masaya Oturduğu Dörtlü Zirve Yapıldı

Ankara, Esad rejimi ile normalleşme sürecini başlatmak için Rusya ve İran’ın da dahil olduğu dörtlü zirveye katıldı. Zirvede ele alınan başlıkları Rusya açıkladı.
Türkiye’nin Suriye ile Masaya Oturduğu Dörtlü Zirve Yapıldı
HABER GİRİŞ

Ankara’nın dış politikada yöneldiği normalleşme sürecine dahil etmeye çalıştığı Şam ile planlanan zirve gerçekleşti. Türkiye’nin Suriye ile normalleşmesinde arabulucu olan Rusya, İran’ın da dahil olduğu dörtlü zirvenin bu hafta gerçekleştirildiğini açıkladı.

Daha önce Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’un duyurduğu gibi dörtlü zirvenin Nisan ayının ilk haftasında Rusya’nın başkenti Moskova’da yapıldığı öğrenildi.

Türkiye’den dörtlü zirveye ilişkin açıklama gelmezken Rusya, görüşmede ele alınan konu başlıkları hakkında dünya kamuoyuna bilgi paylaştı.

3-4 Nisan tarihlerinde yapılan toplantılara Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayman Susan, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ve İran Dışişleri Bakan Danışmanı Ali Asgar Gaji ile heyetlerinin katıldığı aktarıldı.

Rus haber ajansı Sputnik’te yer alan haberde, Türkiye, Suriye, Rusya ve İran’ın katılımıyla yürütülen görüşmede Ankara ve Şam ilişkilerinin ele alındığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, dört ülkenin dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde yürüttüğü zirvede, Suriye’de barışı ve sükûneti sağlayacak çabaların sürmesi için Rus tarafının talepte bulunduğu bildirildi.

Suriye, Türkiye ile aynı masaya oturmak için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye sınırından çekilmesi koşulunu öne sürdüğünden, iki ülke arasında anlaşmasının sağlanabilmesi için Rusya’nın arabuluculuk rolünü sürdürdüğüne işaret edildi.

Esad rejiminin hassasiyetlerinin Rus tarafınca kabul gördüğü, Suriye’de milli birlik ve beraberliğin ve ulusal çıkarların korunması için Şam hükümetine saygı gösterilmesi gerektiği mesajı verildi.

Bu çerçevede ortak bir yolun bulunması ve çabaların sürmesi için Rusya’nın destekleyici pozisyonda olduğu vurgulandı. Türkiye ve Rusya’nın garantörlüğünde yürütülen Astana sürecinin önemi hakkında ülkelerin mutabık kaldığı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın