Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Duyurdu: Türkiye Esad Rejimi ile O Tarihte Görüşecek

Seçime giderken Esad rejimi ile barışma niyetinde olan Ankara’nın normalleşme sürecinde arabulucu konumdaki Rusya, İran'ın da dahil olduğu dörtlü zirve için tarih verdi.
Rusya Duyurdu: Türkiye Esad Rejimi ile O Tarihte Görüşecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’nin seçim için geliştirdiği dış politika hamlesinde Suriye ile normalleşme sürecine geçilmesi için Ankara’nın Şam ile aynı masaya oturma talebi karşılık buldu. İki ülke arasında arabuluculuk rolünü üstlenen Rusya, Türkiye ve Suriye’nin dışişleri bakanlıkları düzeyinde gerçekleştireceği görüşmeye İran’ın da dahil edilip dörtlü zirvenin yapılacağını kesinleştirdi.

Daha önce Rusya’nın talebiyle ertelenen görüşmenin gelecek ay yapılacağı öğrenildi. Konuya ilişkin açıklama Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’dan geldi.

Rus basınına konuşan Bakan Yardımcısı Bogdanov, Türkiye, Suriye, Rusya ve İran dışişleri bakan yardımcılarının gerçekleştireceği dörtlü görüşmenin Nisan ayında yapılacağını açıkladı.

Rusya’da yapılacak dörtlü zirve için hazırlıklara hız verildiğini aktaran Bogdanov, masanın Nisan ayının başında ve Moskova’da kurulacağını düşündüğünü ifade etti.

Bakanlar arasında bölgesel konuların ele alınacağını paylaşarak, asıl dikkat çeken Ankara-Şam normalleşmesi sürecinin de gelecek hafta netleşeceğini ekledi.

Rus yetkili, “Çok önemli stratejik hedef olan Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik arabuluculuk misyonunun başarıyla sona ereceğini umuyoruz” şeklinde ifadede bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu