Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan MÜSİAD EXPO Fuarı’nda Önemli Açıklamalar

MÜSİAD EXPO Fuarı'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, fuardaki ticaret hacmi hedeflerinden son gelişmelere birçok konuda açıklamalarda bulundu.
Erdoğan’dan MÜSİAD EXPO Fuarı’nda Önemli Açıklamalar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün başlayan 19. MÜSİAD EXPO Ticaret Fuarı’nda konuştu. Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarda, 24 farklı sektörden 500’den fazla ürünün sergilendiğini söyledi. MÜSİAD EXPO’dan ticaret hacmi hedefinin 5 milyar dolar olduğunu belirterek, söz konusu hedefe ulaşılacağına inandığını dile getirdi.

Erdoğan, fuarın yanı sıra son dönemdeki gelişmelerden ve krizlerden bahsetti. Pandemiyle başlayan olumsuzlukların sıcak çatışmalar ve bölgesel krizlerle devam ettiğini kaydederken enflasyona da değildi.

“Gelişmiş ülkeler dahil pek çok ekonomi son yılların en yüksek enflasyonuyla baş etmeye çalışıyor. Gıda ve enerji kriziyle birlikte çoğu ülke yalpalamakta çaresiz kalmaktadır.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamaları dün açıklanan ve Ekim’de yüzde 85’i aşan enflasyon verilerinin üzerine geldi.

Küresel çapta artan enflasyonun altını çizen Cumhurbaşkanı, Somali örneğiyle milyonlarca insanın çektiği sıkıntıların göz ardı edildiğini dile getirdi. “Milyonlarca insanı ölüme götüren bu trajedilerin sona erdirilmesi için ne yazık ki bir çaba harcanmıyor. Dünyanın geri kalanına insanlık dersi veren Batılı ülkelerin bu trajediye kayıtsız kalması utanç vericidir.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda geçen hafta Rusya tarafından askıya alınan tahıl koridoru anlaşmasına değindi. Çarşamba günü AK Parti Grup Toplantısı’nda tahıl sevkiyatının yeniden başlayacağını duyuran Erdoğan, fuarda şöyle konuştu:

“Biz bu tahılı gelişmiş ülkelere mi göndereceğiz, yoksa az gelişmiş ülkelere mi göndereceğiz? Putin’le görüşmemde, az gelişmiş ülkelere ücretsiz tahıl gönderme konusunda mutabık kaldık.”

Aynı zamanda tahılın, Somali, Cibuti gibi ülkelere tahılın daha çabuk ulaşması için çaba verdiklerini, tüm ihtiyaç sahibi ülkelere tahıl gemilerinin ulaşmasını sağlayacaklarını ekledi.

Enerji krizi tüm dünyada sürerken Erdoğan, konuya değinerek Türkiye’nin doğal gazda hub olacağını söyledi. Rusya’nın doğal gazı Avrupa’ya Türkiye üzerinden göndereceğini belirtti. “Karadeniz’de bulduğumuz doğalgazı sisteme verdiğimizde konutların ihtiyacını karşılama yanında elektrik üretiminde de rahatlık sağlayacağız.” ifadelerini de kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın