Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan, Beklenen Müjdeyi Verdi! Sözleşmelilere İyi Haber

Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, sözleşmeli personel ve EYT düzenlemesi hakkında bilgi verdi. İşte detaylar;
Erdoğan, Beklenen Müjdeyi Verdi! Sözleşmelilere İyi Haber
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 saatlik Kabine Toplantısı ardından kritik açıklamalarda bulundu. Binlerce vatandaşın uzun süredir beklediği sözleşmeli personel düzenlemesi ile ilgili müjde veren Erdoğan, sözleşmeli personel statüsünü yeniden belirlediklerini duyurdu. Kadroya geçişte 3 yıl aynı statüde çalışmış olma şartı aranacağını söyledi.

Halihazırda 3 yılı dolmuş sözleşmelilerin hemen aday memurluğa geçiş yapabileceğini aktardı.

Erdoğan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Emeklilik için yılını doldurup şartı bekleyenler ve geçici işçilerle ilgili çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı son 20 yılda her alanda olduğu gibi çalışma hayatında da önemli mesafeler kat edildiğini, en yüksek asgari ücret artışlarının gelir vergisi dışında bırakılmasının son dönemde yapıldığını hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Düzce Depremi’nde önemli bir yıkım ve kayıp olmadığını, Bakanların ve tüm kurumların vatandaşların yanında yer aldığını vurguladı. Acil yardım ödeneği olarak 87 milyon liranın deprem bölgesinde kullanıldığını, 11 bin hanenin hafif hasarı için destek sağlandığını söyledi.

Sözleşmeli Personel Açıklaması

Türkiye’nin Eylül ayında en yüksek istihdam rakamı olan 31,4’e ulaştığını, uzun yıllardır beklenen memurların ek gösterge artış süresini daha önce çözüme kavuşturduklarını anımsattı. Bu çalışma ile 657 sayılı memur kanununu, sözleşmeli personel statüsünü yeniden belirlediklerini ifade etti.

Sözleşmelilerin kadroya geçişinde 3 yıl bu statüde çalışma koşulu aranacağını, ayrıca 1 yıllık memur aday süresi olacağını aktardı.

3 yılı dolduran sözleşmelilerin hemen aday memurluğa geçiş yapabileceğini, yeni statüye göre 424 bin kişinin isteğe bağlı olarak kadroya geçebileceğini söyledi. Kadro dışında kalanların ise sözleşmeli askeri personel, sözleşmeli meclis danışmanı, sağlık yöneticisi ve tamamı sözleşmeli kurum çalışanı olduğunu sözlerine ekledi.

Kadroya geçen personellerin kurumlararası nakil hakkına 4 yıllık sürecin ardından kavuşacağını, böylece kamu çalışanlarının önemli bir sorununu daha çözerek sözleşmeli kadro statüsünü sürdürebilir bir hale getirdiklerini açıkladı. Yapılan kamu personel reformuyla ilgili olarak “Kadroya geçen 424 bin sözleşmeliye ve ailesine hayırlı olsun diliyorum.” şeklinde konuştu.

Emeklilik için yılını doldurup yaş şartını bekleyenler ve geçici işçilerle ilgili çalışmaları en kısa sürede tamamlayıp duyuracaklarını belirtti.

Meslek liselerinin doluluk oranının yüzde yüze ulaştığına dikkat çeken Erdoğan, artık bu liselere en seçkin öğrencilerin yöneldiğini kaydetti. Türkiye’de çırak ve kalfa sayısının 1 milyon 100 bine çıktığını paylaştı.

Böylelikle sanayinin en büyük sorunu olan kalfa, çırak konusunda önemli bir mesafe kaydedildiğini vurguladı.

Son günlerde zincir marketlerle ilgili iddialara değinen Erdoğan, ortaya konan ithamların Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından takip edildiğini söyledi. Ticaret Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde yeni uygulamaları devreye alacağını aktardı ve “Vatandaşlarımızdan biraz daha sabır bekliyoruz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.