Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Rusya ile Birlikteliğimiz Bazı Ülkeleri Mutlu Etti

Astana'da bir araya gelen Erdoğan ve Putin, anlaşma sağladıkları konuları paylaşarak, birlikte hareket ettikleri mesajını tüm dünyaya duyurdular.
Erdoğan: Rusya ile Birlikteliğimiz Bazı Ülkeleri Mutlu Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi için bugün Kazakistan’a gitti. Zirvede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile temasta bulunan Erdoğan, görüşmenin detaylarını paylaştı. Rus lider de Erdoğan’ın görüşlerini destekleyen açıklamalarda bulundu.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir araya gelen iki liderin enerji ve tahıl koridoru konularında fikir birliğinde olduğu mesajı verildi.

Türkiye ile Rusya’nın birlikte hareket etmesinden rahatsızlık duyacak kesimlerin olacağı yorumunu yapan Erdoğan, bu birlikteliğin az gelişmiş ülkeleri mutlu edeceğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı ile karşılıklı açıklamalarda bulunan Erdoğan, Putin ile ilerleyen günlerde Semerkant’ta tekrar bir araya gelebilecekleri bilgisini paylaştı.

“Akkuyu Dünyada Farklı Bir Ses Getirecek”

Cumhurbaşkanı, Türkiye’de yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne (NGS) değindi. Santralin çok önemli bir adım olduğunu söyleyerek, yılın ilk yarısında açılacağını ve bu gelişmenin dünyada farklı bir ses getireceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan, “Akkuyu bizim yüzde 10 enerji ihtiyacımızı karşılarken ikinci Sinop, o da bir yüzde 10 karşıladığı zaman yüzde 20 gibi enerji ihtiyacımızı karşılamada bu iki nükleer enerji santralinin çıkaracağı ses dünyada çok çok farklı olacaktır” dedi.

“Tahıl Koridorunun Kapsamını Genişletmekte Kararlıyız”

Enerji alanının yanı sıra tahıl ve gübre nakline de yoğunlaştıklarını kaydeden Erdoğan, İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasına atıf yaptı.

Anlaşmanın güçlendirilmesi gerektiğini savunarak, Rusya’nın tahıl ve gübresinin naklinin de Türkiye üzerinden az gelişmiş ülkelere yapılması için kararlılık gösterdiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Az gelişmiş ülkelere bu nakliyatı üzerimizden yaparız. Hatta ülkelerinin isimlerini dahi belirlemede müşterek çalışma içinde olabiliriz. Bizim için gelişmiş ülkelerden çok özellikle fakir ülkeleri bu süreç içinde gözetmemizdir. Bunu yapmamız da dünyada birçok dengeyi lehte çevirecektir diye düşünüyorum” dedi.

“Soçi’de Vardığımız Anlaşmalar Uygulanıyor”

Nükleer santrale ilişkin açıklama yapan Putin ise Ağustos ayında Erdoğan ile Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldiklerinde kararlaştırdıkları meselelere değinerek, “Soçi’de vardığımız anlaşmalar uygulanıyor” dedi.

Akkuyu Nükleer Santrali’nde yatırım sürecinin ve santral inşaatının plan dahilinde ilerlediğini kaydetti. Putin, “Alanda 20 bin kişi çalışıyor. Takvime göre ilerliyoruz. Görünen o ki anlaşmalarımızı yerine getirebileceğiz ve santralin ilk güç ünitesini Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının 100. yılında çalıştırabileceğiz” dedi.

“Ukrayna Tahılını Alan Ülkeler, Erdoğan’a Minnettar Olmalı”

Ukrayna tahılı konusunda yapılan anlaşmaya değinen Putin, anlaşmanın devam ettiğini ancak tahılın küçük bir kısmının az gelişmiş ülkelere gittiğini aktardı.

Rus lider, “İstanbul anlaşması kapsamında Ukrayna tahılını alan ülkeler, Erdoğan’a minnettar olmalı. Birleşmiş Milletler (BM), tahıl programları ile ilgili sorunları çözecek” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.